W związku z ogromnymi trudnościami na unijnym rynku zbóż Komitety Copa-Cogeca wystąpiły 1 października br. do Komisji Europejskiej o jak najszybsze udostępnienie interwencji publicznej w państwach członkowskich. Trudna sytuacja wiąże się z kolejnymi dobrymi plonami na świecie, które zasiliły światowe zapasy. Pomimo wysokich kosztów środków produkcji zbóż, tegoroczne zbiory w UE-27 są ponownie bardzo dobre, wynoszą 285 milionów ton. W zeszłym roku również były rekordowe. Wskutek tego ceny zbóż w UE spadły do bardzo niskiego poziomu, zwłaszcza dla jęczmienia, którego ceny sa już poniżej poziomu interwencji, średnio 90-92 euro za tonę. W tym samym czasie koszty produkcji szybko rosną, a kredyty są coraz trudniej dostępne. Z kolei popyt na pasze spadł.
Paul Temple, Przewodniczący grupy roboczej Zboża Komitetów Copa-Cogeca powiedział: "Wzywamy Komisję Europejską do zajęcia się potencjalnym kryzysem unijnego rynku zbóż. Wobec konieczności zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego oraz wobec recesji w Europie bardzo ważne jest, aby producenci zbóż mieli pewność, że ich produkcja będzie opłacalna. Światowe zapasy, pomimo wzrostu, nadal są dość niskie. Zmniejszenie produkcji w tym roku w połączeniu ze złą pogodą mogłoby spowodować wahania i nagły wzrost cen zbóż. To z kolei mogłoby mieć bardzo złe skutki dla cen pasz i unijnego sektora produkcji zwierzęcej, a także dla cen żywności płaconych przez konsumentów, i to wtedy, kiedy nieodzowna jest stabilność cen”.
“Produkcja po cenach poniżej kosztów nie jest zrównoważona spowoduje trudności w przeprowadzaniu najważniejszych inwestycji oraz szkody dla środowiska. Dlatego wzywamy Komisję Europejską, aby przyjrzała się tej sytuacji i podjęła natychmiastowe działania w kwestii dostępności interwencji publicznej”.