bobik.jpgZarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych mając na uwadze przepisy obowiązującej ustawy o paszach (Dz.U. z 2006 nr 144 poz. 1045, Dz.U. z 2008 nr 144 poz. 899) i wejście zakazu stosowania w paszach roślin genetycznie zmodyfikowanych po 2012 roku zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z propozycją wprowadzenie programu promującego wykorzystanie roślin strączkowych w uprawie polowej i żywieniu zwierząt.
 
 
 
W związku z  zapisem art. 62a. ustawy o zmianie ustawy o paszach z dnia 26 czerwca 2008 r. stanowiącego, że „z dniem 31 grudnia 2012 r. tracą ważność zezwolenia na wprowadzanie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów GMO będących paszami genetycznie zmodyfikowanymi lub organizmami genetycznie zmodyfikowanymi przeznaczonymi do użytku paszowego, wydane na podstawie przepisów o organizmach genetycznie zmodyfikowanych”, pokrycie bilansu białkowego bez udziału roślin genetycznie modyfikowanych, w szczególności zaś bez soi, staje się kłopotliwą sprawą, gdyż obecnie pasze zawierające soję GMO stanowią ok. 80% zużywanych pasz do chowu trzody, bydła i drobiu. W celu pokrycia zapotrzebowania na białko w paszach bez udziału roślin genetycznie modyfikowanych zasadne wydaje się zwiększenie upraw roślin strączkowych w naszym kraju. Aktualnie, brak uprawy roślin strączkowych w Polsce spowodowany jest niską opłacalnością ich produkcji. Różnica między innymi roślinami a roślinami strączkowymi w kosztach wynosi ok. 500 zł – na niekorzyść strączkowych. W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaproponował pokryć tą różnicę w systemie dopłat uzupełniających.  


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com