Odpowiadając na wniosek Zarządu KRIR z 27 lutego 2018 r. w sprawie podjęcia działań, które spowodują poprawę opłacalności produkcji ekologicznej zbóż poprzez zwiększenie dopłat do produkcji Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło następującej odpowiedzi:
W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na praktyki i metody rolnictwa ekologicznego określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych (Dz. Urz. UE L 189 z 20.07.2007, z późn. zm.).
Wspieranie tych dobrowolnych zobowiązań polega na przyznawaniu płatności do powierzchni upraw będących w okresie konwersji na rolnictwo ekologiczne lub powierzchni upraw będących po okresie konwersji. W ramach działania „Rolnictwo ekologiczne" PROW 2014-2020, płatności do zbóż są przyznawane w ramach pakietów: (i) Uprawy rolnicze w okresie konwersji/ po okresie konwersji oraz (ii) Uprawy paszowe na gruntach ornych w okresie konwersji/po okresie konwersji.
Z punktu widzenia systemu płatności bezpośrednich należy zaznaczyć, że celem dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w ramach płatności bezpośrednich (I filar WPR) jest wsparcie sektorów, które mają szczególne znaczenie gospodarcze, środowiskowe lub społeczne i które znajdują się w trudnej sytuacji. Przeprowadzone diagnozy wykazały, że w warunkach Polski sytuacja taka dotyczy sektorów: bydła, krów, owiec, kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, ziemniaków skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu i konopi włóknistych.
Na płatności związane z produkcją, we wszystkich sektorach łącznie, Polska przeznacza ok. 15% rocznego pułapu krajowego, a więc prawie cały dostępny limit. Jednocześnie należy podkreślić, że rolnicy zajmujący się uprawą zbóż (w tym zbóż ekologicznych) mogą korzystać na zasadach ogólnych z pozostałych, powszechnych instrumentów wsparcia dostępnych w Polsce w ramach systemu płatności bezpośrednich, tj. z: jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie oraz, po spełnieniu dodatkowych warunków, płatności dodatkowej i płatności dla młodych rolników.