W związku z falą przymrozków, która w tym roku wystąpiła w kwietniu i maju, pozbawiając zwłaszcza sadowników plonów i powodując straty od 50 do 100% w uprawach i plantacjach, w dniu 8 sierpnia 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wyasygnowanie środków finansowych na pomoc takim rolnikom, adekwatnie do pomocy, jaka została przekazana w związku z suszą w roku 2015 r. – w oparciu o protokoły szacunków strat sporządzone przez powołane do tego komisje.
Już obecnie wiadomo, że zbiory w zdecydowanej większości nie pokryją kosztów produkcji i pozbawią plantatorów możliwości utrzymania swoich upraw w odpowiednim stanie. Wielu rolników czekających na nowelizację ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, która weszła w życie dopiero 1 kwietnia 2017 r. nie zdążyło ubezpieczyć swoich pól i sadów, przez co w okresie największego załamania pogodowego nie posiadali ochrony ubezpieczeniowej.
W związku z tym, że przeznaczona z budżetu państwa kwota ponad 900 mln zł na tegoroczne dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich nie została w pełni wykorzystana, samorząd rolniczy zaproponował przeznaczyć niewykorzystaną część na wypłatę rekompensat poszkodowanym rolnikom, nie zmniejszając stawek pomocy dla upraw nieubezpieczonych, z uwagi na przypadająca w tym czasie zmianę przepisów w tym zakresie.