Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wnioski zgłoszone przez Wojewódzkie Izby Rolnicze, ponownie wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi, by zwrócić uwagę, że wiele kontrowersji i niepokoju budzą często wprowadzane zmiany w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Program rolnośrodowiskowy" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Przystępując do programu rolnośrodowiskowego rolnik podjął zobowiązanie w oparciu o przygotowany przez doradcę rolnośrodowiskowego plan działalności rolnośrodowiskowej. W planie tym zobowiązał się do przestrzegania zasad oraz zapoznał się z sankcjami za ich nieprzestrzeganie od pierwszego do ostatniego roku trwania programu. Z tego zobowiązania rolnik powinien być rozliczany, a nie z kolejnych zmian, które następują w trakcie realizacji. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nakłada na rolników sankcje za cały okres realizacji zobowiązania, powołując się na rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Program rolnośrodowiskowy" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z 13.03.2013 r. oraz na akty prawne Unii Europejskiej.
Rolnicy zdają sobie sprawę, że nawet najlepiej przygotowany akt prawny przy wdrożeniu wymaga zmian, ale te zmiany nie mogą uderzać w osoby, które w dobrej wierze realizują jego pierwotne zapisy.
Przedstawiając powyższe oraz nawiązując do wcześniejszego pisma Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 24.07.br. znak KRIR/JK//956/2014, Zarząd KRIR wnioskuje o wprowadzanie jedynie koniecznych zmian przepisów, w taki sposób aby rolnicy nie byli poszkodowani ich skutkami.