owoce i warzywaW związku z wprowadzeniem przez Federację Rosyjską embarga na polskie produkty spożywcze, w tym owoce i warzywa, Zarząd KRIR w dniu 18.08.2014 r. zwrócił się do Ministra RiRW o uruchomienie wszelkich działań Polskiego Rządu, które mogłyby zminimalizować straty, które dotykają nie tylko producentów owoców i warzyw, ale także będą dotyczyć producentów mięsa i mleka, a w konsekwencji także przemysłu artykułów rolno-spożywczych, problem ten może dotyczyć więc znaczącej części gospodarki Polski.

Samorząd rolniczy postuluje, aby Rząd podjął rozmowy z bankami, aby aktywnie włączyły się w pomoc polskim rolnikom np. przez prolongowanie kredytów tym rolnikom, którzy ponieśli koszty z powodu rosyjskiego embarga oraz o elastyczne podejście do wszelkich ich wniosków dotyczących zmian w terminach spłat kredytów, aby nie stawały się przeterminowane i nie stawiano ich w stan natychmiastowej wymagalności. Biznesplany rolników przy kredytach zakładały pewne przychody ze sprzedaży produktów rolnych w określonych wysokościach i wiele kredytów przez nich zaciąganych było oparte o określone ceny. Wobec tego, zwracam się z wnioskiem do Pana Ministra o wystąpienie do Związku Banków Polskich oraz Krajowego Związku Banków Spółdzielczych w powyższej sprawie. Wnioskuję także do Pana Ministra o przedstawienie Premierowi RP, by Komisja Nadzoru Finansowego uwzględniła prolongaty spłat takich kredytów rolnikom i nie nakazywała tworzyć rezerw na kredyty zagrożone w tym trudnym okresie. Może to doprowadzić do upadku wiele banków spółdzielczych i producentów rolnych.

Z powodu rosyjskiego embarga, kolejny raz może powrócić także problem zakazu uboju rytualnego w Polsce. Producenci, którzy zostali pozbawieni możliwości eksportu mięsa pochodzącego z uboju rytualnego, a teraz dodatkowo nie mogą eksportować mięsa do Federacji Rosyjskiej. W tym przypadku przywrócenie możliwości uboju rytualnego w Polsce, o którym posłowie mają zadecydować na kolejnym posiedzeniu Sejmu, wydaje się nieodzowne.

Sytuacja może być również trudna dla producentów mleka, chociażby w związku z embargiem i w kontekście kar za przekroczenie kwot.

Należałoby wziąć pod uwagę możliwość przerabiania nadwyżki produktów rolniczych na bioetanol i wykorzystania go w przemyśle petrochemicznym, jako ekologiczny biokomponent paliw silnikowych. Dodawanie bioetanolu do benzyn silnikowych wpłynie na znaczne zmniejszenie w spalinach zawartości gazów odpowiedzialnych za efekt cieplarniany i przyczyni się do poprawy środowiska naturalnego.

Ponadto, samorząd rolniczy doceniając działania Ministra RiRW, zawnioskował aby w działania poprzez polskie ambasady włączyła się cała Rada Ministrów, w tym Minister Spraw Zagranicznych i Minister Gospodarki, aby zwiększyć swoją aktywność w krajach trzecich w celu rozwijania innych rynków zbytu polskich towarów i szukania nowych rynków. Zachętą dla eksporterów powinny być działania podjęte w celu zwiększenia dopłat do eksportu poza kraje Unię Europejską oraz zwiększenia ceł importowych na towary sprowadzane spoza UE. Pozwoliłoby to na inwestycje w szukanie nowych rynków zbytu przez eksporterów, a środki ze zwiększonych wpływów z cła pomogłyby zarazem uniknąć nasycenia polskiego rynku produktami, które są wytwarzane także w Polsce (np. pszenica).

Kolejnym rozwiązaniem które postuluje samorząd rolniczy jest zwiększenie dopłat do materiału siewnego i podwyższenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zwartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zarząd KRIR wielokrotnie występował w tej sprawie, a w obecnej sytuacji, także wobec ciągle rosnących cen oleju napędowego, zwiększenie stawki zwrotu jest jeszcze bardziej zasadne.

Przedstawiając powyższe propozycje samorządu rolniczego, Zarząd KRIR zwrócił się Ministra RiRW o uwzględnienie ich w pracach resortu w łagodzeniu skutków gospodarczych związanych z embargiem oraz zadeklarował pełną współpracę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com