W dniu dzisiejszym tj. 12 września, Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie działań na forum Unii Europejskiej w celu przesunięcia wdrożenia w życie planowanej reformy rynku cukru przynajmniej o 2 lata.

Wniosek samorządu rolniczego podyktowany jest występującymi obecnie dynamicznymi zmianami jakie zachodzą na wspólnotowych rynkach rolnych, czego przykładem może być aktualna sytuacja na rynku mleka i przetworów mlecznych. Ważnym elementem mającym wpływ na zmianę sytuacji rynkowej jest również, między innymi, wzrost produkcji rolnej z przeznaczeniem na biokomponenty i biomasę.

Biorąc pod uwagę ostatnie zmiany rynkowe, chociażby w wyżej wymienionych gałęziach produkcji, oraz tendencje odnośnie kształtowania sytuacji na poszczególnych rynkach, najbliższa przyszłość wydaje się być trudno przewidywalna. To stawia pod znakiem zapytania głębokie zmiany w sektorze cukrowym, jakie przyniosłoby wejście w życie projektowanych aktów prawnych na szczeblu Unii Europejskiej w niniejszej kwestii.

Spadek różnicy cen pomiędzy cukrem produkowanym poza Unią Europejską a tym wytwarzanym na terenie Wspólnoty dodatkowo przysparza argumentów za odsunięciem w czasie omawianej reformy. Ponadto, rozważając przyszłość produkcji buraka cukrowego w Europie należy wziąć pod uwagę wzrost jego wykorzystania w kierunku przemysłu biopaliwowego, którego znaczenie, wziąwszy pod uwagę założenia Narodowego Planu Wskaźnikowego i stosownych rezolucji na szczeblu unijnym (planowany do 2020 roku wzrost dolewu biopaliw do 10%), dynamicznie będzie rosnąć.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com