29 października br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi miało miejsce spotkanie producentów ziemniaków, w którym udział wzięli m.in. dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak, Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, Wiceprezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Krzysztof Nowak oraz rolnicy z województwa wielkopolskiego, łódzkiego oraz zachodniopomorskiego. Podczas spotkania, które prowadziła podsekretarz stanu Zofia Szalczyk omówiono główne problemy występujące na tym rynku.
Przedstawiono analizy cen na rynku ziemniaków jadalnych od maja br. i prognozy na najbliższe miesiące. Omówiono także sytuację fitosanitarną na tym rynku, oraz wymagania jakie muszą spełniać ziemniaki konsumpcyjne wprowadzane na rynki innych państw członkowskich UE, a także na rynki krajów trzecich.
W tym roku powierzchnia uprawy ziemniaków w Polsce wyniosła 373 tys. ha i była mniejsza od ubiegłorocznej o 8,2%, a w porównaniu z okresem 2001-2005 spadek ten wyniósł ponad 54 %. Podczas spotkania podkreślono, że plony ziemniaków szacuje się na rekordowym poziomie 244 dt/ha, wobec 230 dt/ha w roku poprzednim i 181 dt/ha średnio w latach 2001-2005.
Sezon 2011/2012 charakteryzuje się niskim poziomem cen na tym rynku zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Spadek cen ziemniaków był szczególnie wysoki w krajach Europy Zachodniej i to wywierało presję na obniżkę cen i na polskim rynku. Najważniejszą jednak przyczyną spadku cen ziemniaków w kraju były wysokie plony.
Prognozy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przewidują, że w dalszej części sezonu nastąpi wzrost cen ziemniaków. Średnie ceny ziemniaków na targowiskach, w skali całego sezonu, mogą wynieść ok. 0,73 zł/kg i być o 8 - 10 % wyższe niż w sezonie 2011/2012. Nieco większy powinien być wzrost cen w obrocie hurtowym, a ich średni poziom może wynieść ok. 0,48 zł/kg i być o ok. 17 % wyższy, niż w poprzednim sezonie.
|
|
|
Podczas dzisiejszego spotkania przedstawiciele Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomnieli, że wszystkim ziemniakom przemieszczanym z Polski do innych państw Unii Europejskiej powinno towarzyszyć zaświadczenie stwierdzające, że w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych, nie stwierdzono występowania w nich bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus powodujących bakteriozę pierścieniową ziemniaka. Podkreślili także, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ziemniaki mogą być przemieszczane do innych państw członkowskich, jeśli miejsce ich produkcji zostało przebadane przez wojewódzkiego inspektora i uznane za wolne od bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus.
Należy zauważyć, że stopień porażenia tą bakterią ziemniaków w Polsce zmniejsza się i tak w 2004 roku wynosił 25%, a w 2011 roku 12,35%. Jest to jednak wielkość 9. krotnie wyższa, niż średnia pozostałych 26. państw unijnych.
Do 15. listopada uczestnicy spotkania przedstawią resortowi swoje wnioski i postulaty, o ile nie zostały przedstawione w trakcie dyskusji. W oparciu o nie ministerstwo przygotuje, do końca listopada propozycje wystąpienia do Komisji Europejskiej w zakresie rozwiązań alternatywnych, do obecnych w odniesieniu do badania ziemniaków na obecność bakterii Clavibacter michiganensis ssp. Sepedonicus. Zaproponowane zostaną także założenia dobrowolnego standardu produkcji ziemniaków, który pozwoli uznać miejsce produkcji tych ziemniaków za wolne od bakterii.