zboze.jpgJesienna susza i siarczyste mrozy tegorocznej zimy spowodowały bardzo duże uszkodzenia  zbóż ozimych, głównie pszenicy i pszenżyta. Największe uszkodzenia wystąpiły w rejonach, gdzie przed falą mrozów na przełomie stycznia i lutego nie wystąpiły opady śniegu, a w szczególności w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim i częściowo lubelskim, ale także z innych województw, w których opady śniegu miały ograniczony zasięg. Wiele plantacji zbóż ozimych w tym roku będzie wymagało przesiewów.
 
 
 
 
Ponadto, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach przewiduje, że sytuacja w tym zakresie może się jeszcze znacznie pogorszyć, bo łany w rejonach bezśnieżnych nawet jeśli nie zostały zniszczone przez mróz, to są bardzo silnie osłabione i charakterystyczne dla okresu przedwiośnia spadki temperatur w połączeniu z wiatrem mogą doprowadzić do znacznego poszerzenia zniszczeń zasiewów. Zniszczone uprawy trzeba będzie przeorać i w to miejsce można zasiać jare odmiany zbóż. Rolnicy poniosą zatem olbrzymie straty z tego powodu.
 
Mając na uwadze powyższe, 23 marca br. Zarząd KRIR zwrócił się do Wojewodów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o jak najszybsze powołanie komisji szacujących straty, a także zwrócił się do zakładów ubezpieczeń o jak najszybszą likwidację szkód oraz wypłatę odszkodowań rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku wymrożenia upraw zbóż ozimych. Niezwłoczne udzielenie pomocy będzie miało decydujący wpływ  dla szybkiego odtworzenia produkcji i zapewnienia dochodu rolnikom.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com