Na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, 30 sierpnia br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wydłużenie terminu ważności atestu dla nowo zakupionego opryskiwacza. Zgodnie z art. 76 pkt. 4 ustawy o ochronie roślin (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 849 z późn. zm.) „Badania sprawności technicznej opryskiwaczy powinny być przeprowadzane w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata, przy czym pierwsze badanie sprawności technicznej opryskiwacza powinno być przeprowadzone przed upływem 3 lat od dnia jego zakupu”. W związku faktem, iż okres 3 lat na badania sprawności technicznej opryskiwaczy obowiązuje zarówno dla sprzętu nowego oraz używanego, Zarząd KRIR zaproponował, aby nowy, nieeksploatowany sprzęt był badany dopiero po 5 latach. Poniżej prezentujemy treść odpowiedzi resortu rolnictwa na powyższy wniosek.
Środki ochrony roślin działają właściwie tylko wtedy, gdy są stosowane w odpowiedni sposób. Jednym z istotnych czynników wpływających na skuteczność zabiegu ochrony roślin jest właściwa sprawność techniczna sprzętu używanego do aplikacji środka. Stan sprzętu wpływa nie tylko na skuteczność zabiegu, ale również na bezpieczeństwo środowiska oraz operatora. W związku z tym został wprowadzony obowiązek badania sprawności technicznej opryskiwaczy. Obecnie art. 76 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 849, z późn. zm.) stanowi, iż opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe lub sadownicze będące w eksploatacji są poddawane okresowym badaniom ich sprawności technicznej w jednostkach organizacyjnych upoważnionych do przeprowadzania badań opryskiwaczy i potwierdzania ich sprawności technicznej. Badania sprawności technicznej powinny być przeprowadzane w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata, przy czym pierwsze badanie sprawności technicznej opryskiwacza powinno być przeprowadzone przed upływem 3 lat od dnia jego zakupu.
Podstawowe wymagania stawiane obecnie opryskiwaczom to jak najwyższa skuteczność zabiegów przy ograniczonym do minimum skażeniu środowiska i maksymalnym bezpieczeństwie wykonującego zabiegi. Należy zauważyć, iż aktualnie nastąpiło podniesienie poziomu technicznego sprzętu oferowanego na rynku. Nowe opryskiwacze cechuje niezawodność i nowoczesność. Ponadto uznając, iż projektowanie, wykonanie i konserwacja maszyn do stosowania pestycydów odgrywają znaczącą rolę w ograniczaniu negatywnego oddziaływania pestycydów na zdrowie ludzkie i na środowisko opryskiwacze mogą zostać wprowadzone do obrotu lub oddane do użytku jedynie w przypadku spełnienia przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/127/WE z dnia 21 października 2009 r. zmieniająca dyrektywę 2006/42/WE w odniesieniu do maszyn do stosowania pestycydów (Dz. Urz. UE L 310 z 25.11.2009, str. 29).
Biorąc pod uwagę powyższe oraz postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 71) zgodnie z którymi nowy sprzęt poddawany jest kontroli co najmniej raz w okresie 5 lat od zakupu MRiRW informuje, iż przedstawiona propozycja, aby pierwsze badanie sprawność technicznej opryskiwacza było wykonane nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego zakupu, zostanie uwzględniona w projekcie ustawy o środkach ochrony.