9 czerwca br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w spotkaniu z producentami warzyw. Podczas spotkania dyskutowano nt. paniki wywołanej wypowiedziami niemieckich przedstawicieli służb sanitarnych, oskarżających świeże warzywa o nosicielstwo śmiercionośnej bakterii EHEC. Z informacji podanych przez resort rolnictwa z powodu paniki na rynku wynikającej z epidemii EHEC w Niemczech polscy producenci warzyw ponieśli już straty rzędu 145 mln złotych. Wstępne szacunki mówią o dziennych stratach w wysokości 10 mln zł.
Przez bezpodstawne pomówienia ze strony niemieckiej administracji, cała konsumpcja warzyw w Europie, uległa totalnemu załamaniu. W konsekwencji, również polscy ogrodnicy ponieśli ogromne straty finansowe. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, iż do tej pory nikt nie zagwarantował im wyrównania strat oraz że nie ma systemu ich monitorowania, na podstawie którego byłyby w przyszłości dokonywane wyrównujące wypłaty.
|
|
Prezes KRIR zadeklarował wsparcie izb rolniczych dla polskich ogrodników oraz zapowiedział, że wystąpi na forum Komitetów Copa-Cogeca o udzielenie jak najszybszej pomocy polskim producentów, a także będzie wnioskował, aby ogrodnicy mogli składać wnioski bezpośrednio do agencji płatniczej, a nie przez grupy producentów. Zapowiedział również, iż samorząd rolniczy dołoży wszelkich starań, aby rynek rosyjski zniósł embargo na produkty roślinne z UE.
W spotkaniu wziął udział również Minister rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, który stwierdził, iż w obecnej chwili najważniejsze jest przywrócenie zaufania konsumentów do spożywania świeżych warzyw. Zauważył również, żadne z dotychczas przeprowadzonych badań nie potwierdziły, iż źródłem zakażenia są warzywa. Minister przedstawił również konkluzje z nadzwyczajnego posiedzenia Rady Ministrów UE ds. rolnictwa, które odbyło się 7 czerwca br. m.in. właśnie na wniosek strony polskiej.