Odnosząc się do konieczności jak najefektywniejszego wykorzystania przez producentów rolnych wsparcia wynikającego z możliwości przedłużenia w Polsce do końca 2013 roku pomocy krajowej dla rolników na zakup ziemi rolnej, a także po przeanalizowaniu wniosków zgłaszanych przez wojewódzkie izby rolnicze, 7 grudnia br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o stworzenie w ramach ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa sprzyjających rolnikom indywidualnym podstaw prawnych umożliwiających im zakup ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa będących przedmiotem wieloletnich umów dzierżawnych z Agencją Nieruchomości Rolnych.
Proces wyłączania gruntów rolnych z dzierżaw i uwolnienie ich do sprzedaży rolnikom w sposób skuteczny mogłoby podziałać stymulująco na producentów, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwa, jednakże z uwagi na ogromny popyt przy ograniczonej dostępności gruntów w wielu regionach kraju, cena ziemi nie pozwala na realizację takich planów. Biorąc zatem pod uwagę w szczególności przytoczoną powyżej pomoc finansową ze strony państwa na ten cel, uwolnienie części gruntów pozostających dotychczas w dzierżawach skutecznie pomogłoby w realizacji założeń do tego wsparcia, jakie były głównym punktem uzasadnienia wniosku na forum UE w tej sprawie.
Mając na uwadze trwające obecnie prace Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, a także w ślad za pismem z dnia 30 października 2008 r., w którym przekazana została opinia samorządu rolniczego do pierwotnego kształtu tej nowelizacji, Zarząd KRIR wniósł jednocześnie o ponowne oficjalne skierowanie do Krajowej Rady Izb Rolniczych w ramach konsultacji społecznych wersji tego dokumentu opublikowanej na stronie resortu rolnictwa w dniu 20 listopada br.