ankieta

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek przyjęty na V. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych 11 września 2024 r. wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 3 października 2024 r. w sprawie działania aplikacji suszowej i jej spójności z całym systemem przyznawania i wypłaty pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy.

Problem skutków suszy w uprawach rolnych dotyczy coraz większej grupy rolników, ponieważ susza występuje właściwie w całym kraju i dotyka prawie wszystkich rolników.

Postępowanie w sytuacji wystąpienia strat suszowych przebiega według następującego schematu: Rolnik składa wniosek do gminy o szacowanie strat przez komisję, następnie gmina przesyła protokoły do urzędu wojewódzkiego celem dalszego procedowania. Urząd Wojewódzki opiera się na danych z IUNG Puławy, jeżeli na mapie IUNG nie odnotowano suszy na danym terenie w części gminy, rolnikowi nie przysługuje pomoc.

Powstaje pytanie po co urzędy gminy powołują komisje, które szacują rzeczywiste szkody, kiedy ich praca jest weryfikowana przez dane z systemów IUNG, które nie są tak dokładne i nie odpowiadają rzeczywistemu stanowi upraw. Praca wielu osób idzie na marne, członkowie komisji, w tym przedstawiciele izb rolniczych tracą czas, ponoszą koszty dojazdu i budzą nadzieje rolników na uzyskanie pomocy.

Przedstawiając powyższe Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się o usunięcie niespójności w procedurze kwalifikowania obszarów do występowania suszy.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com