W odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, dotyczącym wsparcia dla poszkodowanych, w których gospodarstwach straty spowodowane przez suszę w 2023 r. wyniosły poniżej 30%, resort poinformował, że zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji, o pomoc finansową mogli ubiegać się producenci rolni, w których gospodarstwach szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy albo innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że informuję, że pomoc udzielana producentom rolnym za szkody powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych musi być zgodna z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi pomocy publicznej, w tym:
a) wytycznymi w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich ((2022/C 485/01) (Dz. Urz. UE.C Nr 485, str. 1) oraz
b) rozporządzeniem Komisji (UE) 2022/2472 z dnia 14 grudnia 2022 r. uznające niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE.L Nr 327, str. 1),
c) albo pomoc musi być udzielana w formule de minimis zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s. 9, z późn. zm.).
Zgodnie z powyższymi przepisami (lit. a i b) państwa członkowskie mogą udzielać pomocy na naprawienie szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawisko klimatyczne porównywalne z klęską żywiołową tj. niekorzystne warunki pogodowe, takie jak: mróz, burza i grad, lód, ulewny lub długotrwały deszcz lub poważna susza, które niszczą, w przypadku sektora rolnego, ponad 30 % średniej produkcji.
Uwzględniając powyższe przepisy (lit. a i b) oraz stanowisko KE z 2023 r., pomoc dla producentów rolnych, w których gospodarstwach wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2023 r. była udzielna producentom rolnym, w których gospodarstwach wystąpiły szkody w wysokości powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.
Jednocześnie na dzień 4 września 2024 r. wykorzystanie krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie wynosi 100 %.
Niezależnie od powyższego, producenci rolni mogą również ubiegać się do 31 grudnia br. o kredyty na utrzymanie płynności finansowej - linia UP.
Pomoc polega na stosowaniu dopłat do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych producentowi rolnemu, w celu poprawy płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Może on zostać udzielony na uregulowanie zobowiązań finansowych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym oraz ponoszenie przez producentów rolnych bieżących nakładów przyczyniających się do poprawy płynności finansowej.
Oprocentowanie należne bankowi płacone przez kredytobiorcę wynosi 2%.
Powyższe kredyty udzielane są przez Banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Szczegółowe informacje o warunkach i zasadach udzielania kredytów oraz w jakich bankach można starać o ww. kredyty znajdują się na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: https://www.gov.pl/web/arimr/1-kredyty-preferencyjne