W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 6 czerwca 2024 r. realizujące wniosek przyjęty na IV. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie wprowadzenia kredytów obrotowych o oprocentowaniu 1% na 25 lat, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że aktualnie producenci rolni mogą ubiegać się w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o kredyty na utrzymanie płynności finansowej (linia UP), których oprocentowanie należne bankowi płacone przez kredytobiorcę wynosi 2%.
Pomoc zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy może być udzielana producentom rolnym jedynie do 31 grudnia br.
Ponadto w Banku Gospodarstwa Krajowego został utworzony Fundusz Gwarancji Rolnych (FGR), którego celem jest wsparcie gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego (MŚP) w dostępie do finansowania poprzez udzielanie gwarancji oraz dofinansowania w formie dopłat do oprocentowania kredytów obrotowych objętych tymi gwarancjami.
Gwarancja FGR jest udzielana w bankach kredytujących, które podpisały umowę z BGK.
O kredyt z gwarancją FGR mogą ubiegać się rolnicy, przetwórcy sektora rolnospożywczego (w tym duże przedsiębiorstwa w określonym zakresie) oraz przedsiębiorstwa świadczące usługi na rzecz rolnictwa i leśnictwa.
Zakres gwarancji obejmuje do 80% kwoty kredytu, udzielenie gwarancji jest bezpłatne.
Maksymalny okres gwarancji dla kredytów obrotowych odnawialnych wynosi do 39 miesięcy natomiast dla kredytów obrotowych nieodnawialnych 51 miesięcy.
Maksymalna kwota gwarancji wynosi 5 mln zł w przypadku rolnika , przetwórcy przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego oraz przedsiębiorstwa świadczących usługi na rzecz rolnictwa i leśnictwa lub 10 mln zł w przypadku dużych przedsiębiorstw.
Poza gwarancją można uzyskać dopłatę do oprocentowania kredytu obrotowego:
- dotyczy tylko kredytów obrotowych niepowiązanych z inwestycją EFRROW udzielonych z przeznaczeniem na bieżące finansowanie działalności gospodarczej do 31 grudnia 2025 r.
- obejmuje maksymalnie okres 12 miesięcy licząc od daty uruchomienia kredytu objętego gwarancją FGR,
- wynosi 2% w skali roku dla kredytów udzielonych do 30 czerwca 2022 r. albo 5% dla kredytów udzielonych po 1 lipca 2022 r. (jeżeli roczna stawka procentowa kredytu obrotowego jest niższa, to wysokość dopłaty równa się wysokości odsetek naliczonych przez bank kredytujący),
- stanowi pomoc publiczną w przypadku kredytu udzielonego rolnikom oraz przetwórcom produktów rolnych albo pomoc de minimis w przypadku kredytu udzielonego przetwórcom produktów nierolnych.
Wysokość kwoty dopłaty do oprocentowania kredytu odpowiada wartości pomocy publicznej albo pomocy de minimis.
Pismo MRiRW>>>