28 października br. Ministerstwo Skarbu Państwa zorganizowało spotkanie z przedstawicielami organizacji rolniczych, którego celem było omówienie koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych. Z reprezentantami środowiska rolniczego, wśród których nie zabrakło Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz prezesów wojewódzkich izb rolniczych, spotkali się Podsekretarze Stanu resortu skarbu pani Joanna Schmid oraz Jan Bury, a także Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke. Spotkanie było okazją do oficjalnego zaprezentowania efektu prac specjalnego „Zespołu do spraw opracowania koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych” powołanego przy Ministrze Skarbu na podstawie stosownego zarządzenia w tej sprawie z 30 września 2008 roku.
Prywatyzacji na preferencyjnych zasadach określonych w ramach niniejszego programu zostanie poddanych 12 spółek – 4 tzw. SHiUZ-y tj. podmioty zajmujące się hodowlą i rozrodem zwierząt oraz 8 hurtowych rynków rolnych – będących w gestii Ministerstwa Skarbu Państwa, których wybór poprzedzony został na podstawie szczegółowej analizy statutów, aktualnie prowadzonej działalności, sytuacji ekonomicznej oraz perspektyw rozwoju. Na zbliżonych do przedstawionych w koncepcji zasadach zostanie przeprowadzone również prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej S.A. W toku prac Zespołu z grupy spółek objętych Koncepcją wyłączono podmioty z otoczenia rolnictwa z uwagi na zakres ich działalności oraz okresowy charakter współpracy z producentami rolnymi.
Proponowane zasady prywatyzacji Spółek sektora rolno-spożywczego
W Spółkach przed przystąpieniem do procesu prywatyzacji powinny zostać przeprowadzone procesy restrukturyzacji majątkowej celem zbycia przez dany podmiot majątku zbędnego, nie mającego wpływu na podstawową działalność danej spółki. Konkretne działania będą wskazywane i prowadzone przez Zarządy po akceptacji Rady Nadzorczej (Walnego Zgromadzenia). Środki uzyskane w wyniku restrukturyzacji majątkowej mogą być pobrane w formie dywidendy.
Do preferencyjnego nabycia udziałów (akcji) będą uprawnieni:
- producenci rolni (gospodarstwa osób fizycznych i prawnych, w tym: rolnicze spółdzielnie produkcyjne i przedsiębiorstwa rolne) współpracujący ze Spółką w trakcie okresu 24 miesięcy przed zamieszczeniem przez Ministra Skarbu Państwa ogłoszenia w prasie o wystąpieniu z ofertą zbycia udziałów/akcji na rzecz osób uprawnionych.
- pracownicy spółek zatrudnieni na podstawie stosunku pracy oraz w przypadku spółek hodowli zwierząt również osoby nie będące pracownikami wykonujące usługi inseminacyjne, w okresie 24 miesięcy przed i na dzień ogłoszenia przez Ministra Skarbu Państwa o wystąpieniu z ofertą zbycia udziałów /akcji na rzecz osób uprawnionych .
Producenci rolni swoje uprawnienia do preferencyjnego nabycia udziałów mogą realizować osobiście lub za pośrednictwem określonego związku producentów oraz innych podmiotów realizujących zadania z zakresu podstawowej działalności prywatyzowanych spółek. Jednak powinno to być realizowane na zasadzie pełnomocnictwa do nabycia udziałów w ich imieniu i na ich koszt oraz na ich ryzyko. Pełnomocnictwo to mogłoby obejmować także sprawowanie przez związek w ich imieniu uprawnień właścicielskich.
Zbywanie udziałów/akcji nabytych na zasadach preferencyjnych przez producentów rolnych i pracowników jest dopuszczalne:
- w obrębie dotychczasowych wspólników/akcjonariuszy -od dnia ich nabycia,
- na rzecz związków producentów rolnych, w tym: grup producenckich, zrzeszeń producentów rolnych, spółdzielni producentów rolnych, związków zrzeszeń i spółdzielni, w celu koncentracji uprawnień właścicielskich - po upływie 6 miesięcy od dnia ich nabycia,
- bez ograniczeń na zasadach ogólnych - po upływie 5 lat od ich nabycia.
Udziały/akcje nie rozdzielone wśród osób uprawnionych, będą mogły być przedmiotem zbycia na zasadach preferencyjnych na rzecz osób uprawnionych, które zgłosiły zainteresowanie nabyciem więcej niż jednego udziału/akcji. W takim przypadku nastąpi proporcjonalne ich rozdzielenie po maksymalnie największej ilości dla każdego uprawnionego. Jeżeli po tym rozdzieleniu pozostaną wolne udziały/akcje zostaną podzielone przy zastosowaniu redukcji złożonych ofert.
Cena zbywanego udziału będzie rekomendowana przez firmę doradczą po wykonaniu wyceny spółki i zatwierdzana po wystąpieniu do Rady Ministrów z wnioskiem o wyrażenie zgody na zbycie poza trybem publicznym udziałów/akcji pracownikom i producentom rolnym (ewentualnie ich związkom na podstawie pełnomocnictwa) na zasadzie pierwszeństwa, po cenie rekomendowanej przez Doradcę.