6 września br. odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze. W centralnych obchodach dożynkowych udział wzięło około 40 tysięcy wiernych, przede wszystkim rolników, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim na czele. W tym podniosłym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Krajowej Rady Izb Rolniczych, która po raz kolejny zorganizowała Pielgrzymkę Izb Rolniczych, a także zorganizowała wraz ze Śląską Izbą Rolniczą stoisko samorządu rolniczego w trakcie towarzyszącej obchodom Krajowej Wystawy Rolniczej.
„Dożynki Jasnogórskie to czas na pewnego rodzaju refleksje i podsumowania. Od ponad 5 lat Polska jest integralną częścią Wspólnoty Europejskiej, a polscy rolnicy stanowią grupę społeczną, która jak żadna inna potrafiła skorzystać z szans, jakie postawiła przed nami Unia Europejska. W ciągu tego okresu znaczenie naszego kraju w Europie wzrosło i wciąż rośnie, co stwarza coraz większe możliwości wykorzystania polskiego potencjału, w którym rolnictwo integralnie odgrywa jedną z kluczowych ról. Polska żywność, zarówno pod względem jakości jak i walorów smakowych, to światowa czołówka, dlatego powinniśmy stworzyć takie warunki, aby stała się ona naszą krajową wizytówką. Jest to powód do dumy, jednakże z drugiej strony obecna sytuacja ekonomiczna polskich gospodarstw rolnych tym bardziej boli i rozczarowuje. W szczególności mówię tu o najmocniej dotkniętych kryzysem indywidualnych gospodarstwach rodzinnych stanowiących tradycyjny model polskiego rolnictwa, który winien być priorytetem dla władz decydujących o polityce rolnej państwa. Szeroko pojmowany kryzys nie może stać się ogniwem zapalnym dla upadku tego modelu, dlatego należy pochylić się nad możliwościami rozwiązania tej sytuacji z korzyścią dla polskiej wsi i rolnictwa. Ceny skupu płodów rolnych nie zapewniają obecnie nawet zwrotu poniesionych na ich wyprodukowanie kosztów, nie mówiąc już o trudzie samych rolników. Nie bez znaczenia niestety mają tu również często nieuczciwe praktyki handlowe, które powodują wzrost cen detalicznych nie idący w parze z wynagrodzeniem rolników za wykonaną pracę. Nie bójmy się o tym głośno mówić, ponieważ medialny obraz rolnika często w tym aspekcie odbiega od szarej i jakże obecnie trudnej rzeczywistości. Po raz kolejny pragnę to wyraźnie podkreślić” – mówił Prezes Szmulewicz.
5 września, korzystając z okazji licznej obecności przedstawicieli wojewódzkich izb rolniczych w Częstochowie w związku z obchodami dożynkowymi, Zarząd KRIR zorganizował przy współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi seminarium poświęcone wdrażaniu poszczególnych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Po omówieniu powyższego tematu przez Podsekretarza Stanu w resorcie rolnictwa Artura Ławniczaka odbyła się ponadto dyskusja z zaproszonymi gośćmi, wśród których znalazł się Honorowy Prezes KRIR Józef Waligóra, Doradca Prezydenta RP ds. Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik oraz Prezes KRUS Henryk Smolarz.
|
|