prow.logo.jpgW dniu 12 sierpnia br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o wprowadzenie zmiany w załączniku nr 1 do rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2008 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” objętego PROW 2007-2013. Zarząd KRIR zaproponował uzależnienie stawki opłat za usługi doradcze od wielkości gospodarstwa. Poniżej prezentujemy odpowiedź resortu rolnictwa na powyższy wniosek.
 
 
 
 
 
W obowiązującym rozporządzeniu stawki za poszczególne usługi doradcze zostały określone w formie jednolitych kwot ryczałtowych, zapisanych w katalogu usług doradczych (załączniki nr 1 i 2 do ww. rozporządzenia). Oznacza to, że wysokość wynagrodzenia uprawnionego podmiotu doradczego nie jest objęta swobodą kontraktowania jak również to, iż stawki opłat za usługi doradcze należy traktować jako stałe, zgodnie z wysokością podaną w załącznikach do rozporządzenia.

W dniu 22 czerwca 2009 r. Komisja Europejska Komisja Europejska przyjęła postulowane przez Polskę zmiany merytoryczne Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Powyższe zmiany w PROW dotyczącą m.in. działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów" w zakresie cen usług doradczych oraz objęcia działania w zakresie leśnictwa zasadą de minimis.

Zgodnie z przyjętymi zmianami określone zostaną nowe zasady kalkulacji płatności, według których w przepisach krajowych określone będą maksymalne stawki płatności dla poszczególnych rodzajów usług doradczych uwzględniające charakter i stopień pracochłonności przeprowadzenia badań w gospodarce. Modyfikacja ta wymagać będzie dostosowania legislacji krajowej, która wejdzie w życie po nowelizacji ww. rozporządzenia, nad którą prace trwają.

Powyższa zmiana jest słuszna z uwagi na fakt, że pozwala na zachowanie zasady swobody umów oraz nie stoi w sprzeczności ze swobodą prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto zmiana ta pozytywnie wpłynie na zwiększenie konkurencyjności usług doradczych na krajowym rynku. Większa elastyczność związana z możliwością wyboru uzyskania usługi doradczej na wysokim poziomie lecz po niższej cenie, może być także zachętą do korzystania z działania przez np. rolników posiadających gospodarstwa małe, nie nastawione na produkcję towarową.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com