mrirw.jpgAnalizując bieżącą sytuację ekonomiczną polskich gospodarstw rolnych oraz postulaty wojewódzkich izb rolniczych nawiązujące do planowanych inicjatyw resortu rolnictwa w związku z kryzysem gospodarczym zawartych w dokumencie roboczym ze stycznia br. pt. „Działania Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi na rzecz stabilności i rozwoju”, 20 sierpnia br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickeigo o podjęcie prac zmierzających do wydłużenia okresu spłat zaciągniętych przez rolników preferencyjnych kredytów inwestycyjnych.


W przytoczonym powyżej planie naprawczym czytamy m.in., iż „resort rolnictwa stworzył możliwość wydłużenia o dwa – trzy lata okresu spłat kredytów inwestycyjnych. Skuteczność tego instrumentu wymaga zmiany w przepisach Ministra Finansów w kierunku zlikwidowania konieczności zmiany klasyfikacji takich kredytów do kategorii „pod obserwacją” i poniżej. Szacuje potrzeby na ten cel w kwocie około 160 mln zł”. Jak wynika z uzyskanych przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą informacji od dwóch najważniejszych instytucji finansowych obsługujących sektor rolny w zakresie kredytów tj. Banku Gospodarki Żywnościowej i Banku Polskiej Spółdzielczości, dotychczas nie podjęte zostały żadne decyzje w powyższej kwestii i nie wydano stosownych rozporządzeń wykonawczych, które umożliwiłyby zadłużonym producentom rolnym skorzystania z takiej formy pomocy finansowej.

Trwające już od dłuższego czasu załamanie cen na podstawowe produkty rolne potęgują dramat takich rolników, którzy zaciągnęli kredyty inwestycyjne w okresie większej stabilizacji dochodów z myślą, iż szacowane wówczas przychody zapewnią opłacalność prowadzonej produkcji i pozwolą na szybką spłatę zadłużenia.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com