Podstawą prawną dla programu rolnośrodowiskowego (Działanie 4. ,,Wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt") jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 174, poz. 1809 z późn. zm.). W związku z wejściem w nowy okres programowania i pracami nad nowym programem rolnośrodowiskowym w ramach PROW 2007-2013 oraz licznymi wnioskami rolników oraz doradców rolnośrodowiskowych zaistniała potrzeba modyfikacji i uszczegółowienia niektórych przepisów wdrożeniowych odnośnie programu rolnośrodowiskowego. Najważniejsze zmiany wprowadzone nowelizacją rozporządzenia rolnośrodowiskowego przedstawiono poniżej:
1. Możliwość rozszerzania zobowiązania rolnośrodowiskowego na poziomie gospodarstwa:
Rok 2007 jest ostatnim rokiem, w którym można dokonywać zmian w realizowanym programie rolnośrodowiskowym wiążących się z koniecznością sporządzenia nowego planu działalności rolnośrodowiskowej. Oznacza to, że osoby, dla których rok 2007 jest trzecim lub czwartym rokiem realizacji programu rolnośrodowiskowego mogą dokonać powiększenia dotychczasowego zobowiązania najpóźniej w 2007 r. wraz z wnioskiem o przyznanie kolejnej płatności rolnośrodowiskowej, czyli od 15 marca do 15 maja 2007 r. W przypadku dokonania takiej zmiany, beneficjent jest zobowiązany do sporządzenia nowego planu działalności rolnośrodowiskowej na kolejne 5 lat, czyli od 1 marca 2007 do końca lutego 2012 r. Zmiana ta pozwoli zamknąć program rolnośrodowiskowy w ramach PROW 2004-2006 najpóźniej w 2012 r. Jest to konieczne ze względu na rozpoczęcie nowego okresu programowania i nowego programu rolnośrodowiskowego pod PROW 2007-2013.
2. Możliwość przekazywania części gospodarstwa objętego zobowiązaniem rolnośrodowiskowym:
Rozszerzono możliwość przekazywania gospodarstwa objętego zobowiązaniem rolnośrodowiskowym. Dotychczas takie przekazanie wiązało się z koniecznością przekazania gospodarstwa w całości. Zmiana rozporządzenia umożliwi przekazywanie go w części, przy spełnieniu warunków zapisanych w rozporządzeniu. Powyższa zmiana, pozwala powiązać w sposób bezpośredni działania rolnośrodowiskowe z powierzchnią.
3. Zmiana terminu składania wniosków:
Nowelizacja rozporządzenia ujednolica termin składania wniosków o przyznanie kolejnych płatności rolnośrodowiskowych z terminem składania wniosków o płatności bezpośrednie. Oznacza to, że wnioski o przyznanie płatności rolnośrodowiskowych składane będą w terminie od 15 marca do 15 maja. W rozporządzeniu znajduje się również przepis stanowiący, że wnioski złożone w 2007 roku od 1 marca do 30 kwietnia, czyli w dotychczasowym terminie składnia wniosków kontynuacyjnych, będą uznane za złożone w terminie i rozpatrywane przez Agencję. Oznacza to, że w 2007 roku rolnik może składać wnioski kontynuacyjne od 1 marca do 15 maja 2007 roku.
4. Zbilansowanie produkcji roślinnej ze zwierzęcą w rolnictwie ekologicznym:
Obecnie, podstawą wyliczenia wartości DJP w gospodarstwie są współczynniki przeliczeniowe określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 oraz z 2005 r. Nr 92, poz. 769).