nawoz

W związku z uchwaleniem przez Sejm RP na posiedzeniu w dniu 7 maja 2020 r. ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (druk sejmowy nr 335) Zarząd KRIR wystąił 14 maja 2020 r. do Marszałka Senatu o wprowadzenie zmian do procedowanej ustawy polegających na usunięciu zmiany nr 3 w Art. 1 w brzmieniu:

„po art. 20a dodaje się art. 20b w brzmieniu:

„Art. 20b. Zabrania się stosowania mocznika w formie granulowanej, z wyłączeniem stosowania mocznika w formie granulowanej zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną.”.

Projekt ustawy przedstawiony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do konsultacji społecznych w styczniu br. nie zawierał tego zapisu i samorząd rolniczy nie złożył do niego uwag. Jednakże w trakcie konsultacji Polska Izba Przemysłu Chemicznego zgłosiła ww. poprawkę, przyjętą przez resort rolnictwa, bez ponownych konsultacji. Uniemożliwiło to samorządowi rolniczemu zaprotestowanie przeciwko wprowadzeniu tak znaczącej restrykcji wobec rolników. Proces legislacyjny w Sejmie również został przeprowadzony bardzo szybko, a dodatkowo ze względu na panującą pandemię koronawirusa podczas prac Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie było możliwości uczestniczenia w posiedzeniu i zgłoszenia uwag.

Mocznik jest nawozem bardzo popularnym i często stosowanym przez rolników. Ma wiele zalet – jest nawozem dwuskładnikowym i jego uwalnianie do gleby odbywa się powoli dzięki czemu można stosować nawożenie rzadziej i oszczędzać koszty zabiegów. Stosowany jest pogłównie po wschodach roślin, aby wzmocnić rośliny po zimie.

Wprowadzony przepis zabrania stosowania mocznika granulowanego w dotychczasowej formie, daje jednak możliwość stosowania tej formy nawozu wzbogaconej jednak o inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. Spowoduje to znaczny wzrost cen nawozów i podroży koszty produkcji wielu podstawowych upraw rolniczych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com