Mając na względzie trwające konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Środowiska Prof. dr hab. Macieja Nowickiego z wnioskiem o wykreślenie kormorana czarnego (Phalacrocorax carbo) z listy gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną częściową. Ogromne straty finansowe gospodarstw rybackich powodowane przez nadmiernie liczną w niektórych regionach kraju populacją tego gatunku, a także straty środowiskowe wywołane bytnością ptaków w swych ostojach lęgowych, szczególnie w północno -wschodniej części kraju, nakazują pilne podjęcie działań w zakresie ustabilizowania liczebności kormorana czarnego w Polsce.
Jednocześnie, przychylając się do postulatów środowiska rybackiego Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wniósł o przeprowadzenie dogłębnej analizy naukowej wpływu drastycznego wzrostu populacji kormorana czarnego na środowisko naturalne w Polsce w celu opracowania kompleksowego planu koniecznych inicjatyw w zakresie, o którym mowa powyżej.
Ponadto, biorąc pod uwagę wpływ dzikich zwierząt na rolnictwo oraz bezpośrednią ich koegzystencję z wieloma sektorami produkcji rolnej, w opinii samorządu rolniczego niniejszy projekt powinien był zostać przekazany w ramach konsultacji społecznych również przedstawicielom rolników, co niestety nie miało miejsca w przypadku omawianej propozycji regulacji. Ze względu na fakt, iż nie jest to pierwszy przypadek pominięcia Krajowej Rady Izb Rolniczych w konsultacjach społecznych prowadzonych przez resort środowiska, na co zwracaliśmy już uwagę we wcześniejszych wystąpieniach, Zarząd KRIR wniósł o zmianę tego stanu rzeczy.