IMG 3258W dniu 8 marca 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja pn. "Gospodarowanie nawozami a ochrona wód". Celem konferencji było przedstawienie obowiązków i zaleceń wynikających z ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" oraz zbioru zaleceń dobrej praktyki rolniczej.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządu rolniczego, organizacji i stowarzyszeń rolniczych, doradztwa rolniczego, resortu gospodarki wodnej, resortu środowiska, narodowego oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, instytucji naukowych oraz instytucji kontrolujących. Ze strony Krajowej Rady Izb Rolniczych w konferencji udział wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

Podczas dyskusji, Prezes KRIR W. Szmulewicz w swojej wypowiedzi podkreślił, że nałożono na producentów rolnych wiele obowiązków, co może powodować rezygnację przez nich z produkcji rolnej, szczególnie tych mniejszych. Jako przykład dał małe ubojnie i przetwórnie, wobec których kilka lat temu, zastosowano surowe wymogi i musiały one zaprzestać działalności. Za niespełnianie wymogów tzw. programu azotanowego, rolnikom grożą mandaty i redukcja dopłat bezpośrednich. Duże fermy spełniają wszystkie stawiane wymogi, ale to małe, rodzinne gospodarstwa prowadzą rozproszoną produkcję zwierzęcą, mają prawidłowy płodozmian i nawożenie gleby. Ich produkcja zwierzęca jest przystosowana do powierzchni. Gospodarowanie nawozami w mniejszych gospodarstwach jest o wiele łatwiejsze, dlatego są o wiele bardziej przyjazne środowisku.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com