IMG 2963W dniu 17 stycznia 2019 r. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie nt.: „Zakwaszanie gnojowicy szansą na zmniejszenie emisji amoniaku w polskim rolnictwie” w ramach realizacji projektu Interreg Baltic Slurry Acidification. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Centrum Doradztwa Rolniczego, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, WWF Polska. Krajową Radę Izb Rolniczych reprezentował Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

Na spotkaniu zaprezentowano między innymi rezultaty studium wykonalności dla bieżących ram prawnych i zaproponowano systemy wsparcia dla inwestycji w techniki zakwaszania dla gospodarstw indywidualnych.

DSCN4208   DSCN4210.JPG  Zdjecie1.jpg

Celem projektu Baltic Slurry Acidification jest wdrożenie technik zakwaszania gnojowicy w regionie Morza Bałtyckiego. Techniki Zakwaszania Gnojowicy (SATs) przyczyniają się do redukcji strat amoniaku z produkcji zwierzęcej i poprzez to redukują eutrofizację Morza Bałtyckiego spowodowaną zanieczyszczeniem powietrza. Zastosowanie SATs dostarczy oczywistych korzyści dla regionu. Stosowanie SATs przynosi również korzyści dla rolników, poprzez wzrost efektywności zaaplikowanych nawozów naturalnych i zmniejszenie zależności od azotu w nawozach mineralnych.

SAT może zmniejszyć emisję amoniaku z produkcji zwierzęcej od 40% do 70% w zależności od zastosowanej technologii. Przez co rolnicy mogą czerpać bezpośrednie korzyści z redukcji emisji amoniaku, zatrzymując azot w gnojowicy. Daje im to możliwość uzyskania wyższych plonów bez zwiększonego stosowania nawóz mineralnych. Ponadto, dodatek kwasu siarkowego do gnojowicy wzbogaca ją w jon siarczanowy, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia nawozów mineralnych. Próby terenowe przeprowadzone w Danii, gdzie SAT jest stosowany d prawie 20 lat, wykazują zwiększoną wydajność plonowania upraw.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com