16 września 2018r. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. W obchodach święta plonów uczestniczyli tradycyjnie przedstawiciele izb rolniczych na czele z Wiktorem Szmulewiczem Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Dożynki Prezydenckie rozpoczęła w niedzielę Msza święta z udziałem Pary Prezydenckiej odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale. Po nabożeństwie odbyła się uroczystość zasadzenia dębu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
W trakcie nabożeństwa, odprawionego w intencji rolników, poświęcone zostały dożynkowe wieńce, a następnie Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym z udziałem pocztów sztandarowych izb rolniczych przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się ceremonia dożynkowa. W trakcie głównej części uroczystości Prezydent przyjął od starostów dożynek Pani Ewy Szymborskiej oraz Pana Mariusza Załogi, zgłoszeni przez wojewódzkie izby rolnicze we współpracy z urzędami marszałkowskimi.
Pani Ewa Szydłowska jest Radną Gminy Stara Kornica, Przewodniczącą Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Łosicach. Ponadto, jest członkiem Komisji Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Razem z mężem Robertem gospodaruje na 70 ha (własne i dzierżawa). Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu otwartym, produkcji roślinnej: zboża i kukurydza. Gospodarzą w miejscowości Stare Szpaki gm. Kornica pow. łosicki, województw mazowieckie.
Pan Mariusz Załoga od 2004 r. wspólnie z małżonką prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Bukowo gmina Wilków województwo opolskie. W tej chwili prowadzi produkcję roślinną na powierzchni 270 ha. W uprawie dominują: pszenica, kukurydza, rzepak, pszenżyto oraz jęczmień. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Posiada nowoczesny park maszynowy częściowo zakupiony z dofinansowania ze środków UE oraz nowe zabudowania dostosowane do potrzeb prowadzonej produkcji roślinnej. Dzięki komputerowo sterowanej linii technologicznej do całego procesu suszenia, czyszczenia, magazynowania i automatycznego załadunku płodów do sprzedaży oraz ich ważenia, produkowany materiał roślinny jest najwyższej jakości przez co cieszy się uznaniem i powodzeniem u odbiorców.
Podczas Ceremoniału Dożynkowego Prezydent RP wygłosił przemówienie, podczas którego podziękował za trud pracy rolnika, i podkreślił, że dzięki pracy polskiego rolnika, codziennemu trudowi oraz podejmowanemu każdego dnia ryzyku mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni.
W dalszej części uroczystości odbył się korowód wieńców dożynkowych. Tegoroczny konkurs wygrał wieniec przygotowany przez mieszkańców miejscowości Poręby Radlnej z województwa małopolskiego.
Prezydent podziękował za wieńce i powiedział „Wasze dary to symbol tradycji i głębokiej wiary, która zawsze była częścią, nieodłącznym elementem życia ludzi, którzy pracowali na roli”. Zaznaczył, że: „Właśnie ze względu na wielkie zasługi polskich rolników, zdecydował się wraz z Kapitułą Orderu Orła Białego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległosci uhonorować m.in. Macieja Rataja i Stanisława Mierzwę”
„Przywołując historię, Prezydent wymieniał kolejne formacje chłopów, które przyczyniały się na przestrzeni lat do tworzenia wolnej Polski”.
Tradycyjnie już od kilku lat Dożynki Prezydenckie trwały dwa dni. Uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje. Zorganizowano Miasteczko Regionów, w którym prezentowano wyroby poszczególnych województw. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz tradycyjnej, polskiej żywności. Swoje stoisko miała również Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Wizytę prezydenckiej pary zakończyło zwiedzanie rozstawionego na stadionie COS Miasteczka Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentowało 15 województw.
źródło: opracowanie KRIR, prezydent.pl