W odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie podjęcia działań mających na celu pomoc rolnikom – właścicielom lasów zniszczonych przez sierpniowe nawałnice, resort rolnictwa poinformował, że zgodnie z przepisami § 13m rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. 187 z późn.zm.), producenci rolni, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, gradu lub deszczu nawalnego mogli ubiegać się m.in. o dotacje na każdy ha powierzchni lasów, na której wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, gradu lub deszczu nawalnego, zadeklarowanej przez tego producenta rolnego we wniosku, w wysokości 2000 zł na 1 ha zniszczonego lasu.
Przekazano, że pomoc ta udzielana była w drodze decyzji administracyjnej kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na wniosek poszkodowanego przez huragan, grad lub deszcz nawalny producenta rolnego. Wnioski o powyższą pomoc producenci rolni mogli składać do 31 października 2017 r. Do wniosku o pomoc producent rolny był zobowiązany dołączyć m.in. oświadczenie:
- powierzchni lasu, na której wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu, oraz o wysokości kwoty na odtworzenie tego lasu,
- że łączna wysokość pomocy udzielonej mu w związku z wystąpieniem szkód w lasach spowodowanych wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu oraz pomocy otrzymanej na podstawie odrębnych przepisów, wraz z odszkodowaniem z zakładu ubezpieczeń, nie przekroczy kwoty na odtworzenie lasu.
Pomoc w związku ze szkodami spowodowanymi wystąpieniem w sierpniu ubiegłego roku huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w lasach, udzielana była w formule pomocy de minimis, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1407/2013.
W kwestii pomocy w zagospodarowaniu korzeni pochodzących z wykrotów, przy wsparciu organizacyjnym i logistycznym Lasów Państwowych, resort rolnictwa przekazał, że stanowisko przedstawił Minister Środowiska.