krowyW odpowiedzi na pismo Zarządu KRIR w sprawie precyzyjnego określenia pojęcia stada podstawowego zwierząt gospodarskich, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że nie ma obowiązującej definicji stada podstawowego, a podana w „Leksykonie terminów z zakresu genetyki i hodowli zwierząt” wydanym przez Polskie Towarzystwo Zootechniczne (1994), która określa, że stado podstawowe stanowią dorosłe zwierzęta użytkowane przynajmniej przez jeden okres produkcyjny nie oddaje istoty i znaczenia tego terminu w kontekście rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji (Dz. U. poz. 1385).

Dlatego Ministerstwo Rolnictwu i Rozwoju Wsi zwróciło się do Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie z prośbą o podanie definicji stada podstawowego, która uwzględniałaby specyfikę hodowli wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich,

W opinii Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie, do stada podstawowego należy zaliczać wszystkie zwierzęta utrzymywane w celu uzyskania potomstwa zgodnie z cyklem reprodukcyjnym właściwym dla danego gatunku zwierząt gospodarskich uwzględniając potrzebę zachowania ciągłości produkcji prowadzonej w gospodarstwie zagrożonym egzekucją.

Jednocześnie zwrócono szczególną uwagę na przypadki gospodarstw, w których zagrożone egzekucją są zwierzęta gatunków i ras, dla których Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie realizuje programy ochrony zasobów genetycznych i w których rolnicy podjęli 5-letnie zobowiązanie utrzymywania określonej liczby samic zgodnie z Pakietem 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ramach tego pakietu możliwe jest, w określonych przypadkach, zastąpienie zwierząt zadeklarowanych do utrzymywania, innymi zwierzętami, które spełniają warunki określone w programie ochrony zasobów genetycznym dla danej rasy zwierząt. Dlatego rolnicy utrzymujący zwierzęta ramach pakietu 7 mogą utrzymywać dodatkowe samice, które nie należą do stada podstawowego, ale które, w przypadku zaistnienia takiej potrzeby, mogłyby zastąpić zwierzęta uczestniczące w pakiecie. Bowiem w przypadku gdy rolnik. który jest zmuszony wycofać zwierzę z program nie dokona zastąpienia w przewidzianym do tego terminie z powodu nieposiadania zwierząt spełniających warunki uczestniczenia w programie ochrony zasobów genetycznych, jest zobowiązany zwrócić płatność.

Mając na względzie kompetencje izb rolniczych określone w 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji resort rolnictwa stwierdził, iż w przypadku wydawania opinii dotyczącej gospodarstw rolników uczestniczących w realizacji programów ochrony zasobów genetycznych, izby rolnicze powinny wziąć pod uwagę możliwość uznania za niezbędne do prowadzenia gospodarstwa, a więc niepodlegające egzekucji, zwierzęta nie zaliczane do stada podstawowego a utrzymywane w celu zastąpienia zwierząt, które z przyczyn określonych w odpowiednich przepisach ubyły z programu ochrony zasobów genetycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, MRiRW zgodziło się z definicją podaną przez Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie i przyjęło, że stado podstawowe stanowią zwierzęta utrzymywane w celu uzyskania potomstwa zgodnie z cyklem reprodukcyjnym właściwym dla danego gatunku i które są niezbędne do utrzymania ciągłości produkcji prowadzonej w gospodarstwie zagrożonym egzekucją sądową.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com