16 września 2016r. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. W obchodach święta plonów uczestniczyli tradycyjnie już przedstawiciele izb rolniczych na czele z Prezesem Krajowej Rady izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem. Dożynki Prezydenckie rozpoczęła w niedzielę Msza święta z udziałem Pary Prezydenckiej odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale.
Po nabożeństwie odprawionym w intencji rolników, poświęcone zostały dożynkowe wieńce. Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym z udziałem pocztów sztandarowych izb rolniczych przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się ceremonia dożynkowa. W tym roku starostami byli Agnieszka Węglewska oraz Dawid Jezierski, których kandydatury zgłosiły wojewódzkie izby rolnicze we współpracy z urzędami marszałkowskimi.
Pani Agnieszka Węglewska pochodzi z gminy Widawa, ale wraz z mężem Dominikiem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 166 ha położone w miejscowości Buczek, powiat łaski, województwo łódzkie. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej, wiodące uprawy to rzepak, zboża oraz kukurydza na ziarno. Pani Agnieszka aktywnie angażuje się w życie lokalnego społeczeństwa. Jest aktywnym członkiem LGD „ Dolina Grabi”.
Pan Dawid Jezierski jest mieszkańcem wsi Łowiczki w powiecie oświęcimskim. Prowadzi w wspólnie z żoną 70 hektarowe gospodarstwo, które otrzymał kilkanaście lat temu od rodziców. Początkowo jego produkcja była nastwiona na trzodę chlewną. W cyklu zamkniętym odchowywał ponad 200 tuczników rocznie. Obecnie ze względu na niską opłacalność musiał zaniechać produkcji zwierzęcej. W 2013r wspólnie z kilkoma okolicznymi rolnikami założył Spółdzielczą Grupę Producentów Zbóż i Rzepaku "PROF-AGRO III" w której jest członkiem rady nadzorczej . Obecnie głównym kierunkiem produkcji jest uprawa rzepaku, kukurydzy i pszenicy. Od 2011r do chwili obecnej jest delegatem Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej w Oświęcimiu. Znany w swym środowisku jako aktywny działacz na rzecz społeczności lokalnej- głównie rolników.
Podczas Ceremoniału Dożynkowego Prezydent RP wygłosił przemówienie, podczas którego podziękował za rok trudu i pracy rolnikom, którzy - jak zaznaczył - od stuleci w Rzeczpospolitej "żywią nas i bronią". Jak dodał, to rolnicy przekazują polską tradycję opartą na wierze, trudzie pracy, wielkiej odporności i umiejętności pokonywania wszelkich przeszkód, w tym tych, wynikających z sił przyrody. "To, co robi rolnik to także obrona Rzeczpospolitej. Nie tylko wtedy, kiedy trzeba chwycić za broń, ale to obrona Rzeczpospolitej na co dzień, bo to zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego polskiemu społeczeństwu"- powiedział prezydent. "To także dzisiaj już zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w wielu innych krajach na świecie, gdzie eksportujemy polską żywność, gdzie cieszy się ona wielkim uznaniem. Jestem za to polskim rolnikom ogromnie wdzięczny" - dodał.
Prezydent podkreślił również rolę chłopów w walkach o niepodległość, w tym m.in. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. i w trakcie II wojny światowej.
Tradycyjnie już Dożynki Prezydenckie trwały dwa dni. Uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje. Zorganizowano Miasteczko Regionów, w którym prezentowano wyroby poszczególnych województw. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz tradycyjnej, polskiej żywności. Swoje stoisko miała również Krajowa Rada Izb Rolniczych, na którym gościła Koło Gospodyń Wiejskich z Andrespola.
Wizytę prezydenckiej pary zakończyło zwiedzanie rozstawionego na stadionie COS Miasteczka Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentuje każde z 16 województw.
Więcej zdjęć w galerii >>>