Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa KRUS z prośbą o wyjaśnienie, jakie niezbędne dokumenty rolnik zobowiązany jest przedłożyć w KRUS w chwili powiększenia gospodarstwa rolnego (w drodze kupna lub dzierżawy gruntu) w celu naliczenia składki zdrowotnej, wraz z podaniem podstawy prawnej.
Według informacji samorządu rolniczego placówki terenowe KRUS żądają następujących dokumentów:
- akt notarialny kupna-sprzedaży (umowa dzierżawy) w oryginale do wglądu i gotowa kopia do archiwów;
- nakaz podatkowy.
Akt notarialny jest obszernym dokumentem i kopiowanie go stanowi problem dla rolników. Zawarte są w nim informacje, których rolnik nie chce ujawniać, nie mając pewności kto ma wgląd do archiwów KRUS i jak długo dokumenty będą tam przechowywane. Ponadto akt notarialny nie od razu jest wpisywany do Ksiąg Wieczystych i dodatkowo przysługuje termin na odwołanie, a więc nie może stanowić podstawy bezzwłocznego zgłaszania transakcji.
Zdaniem izb rolniczych, wystarczającymi dokumentami w takiej sytuacji powinien być nakaz podatkowy i oświadczenie rolnika o dacie nabycia gruntu.
Kolejne pytanie dotyczyło rozliczenia składki, którą zapłacił rolnik sprzedający ziemię. Czy KRUS zwraca składkę za okres od sprzedaży do końca kwartału?