W dniu 11 marca 2017 r. Prezes KRIR wziął udział w corocznej Międzynarodowej Konferencji Rolniczej w Jasionce k. Rzeszowa, którą zorganizowała Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Phil Hogan, Komisarz UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz ministrowie i wiceministrowie resortów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Węgier i Słowacji z gościnnym udziałem Litwy, rozmawiali o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej oraz konsekwencjach bieżących wydarzeń politycznych, jakie mogą odczuć rolnicy, nie tylko w Polsce.
Podczas panelu dyskusyjnego z udziałem Komisarza UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich – Phila Hogana oraz ministrów i wiceministrów resortów rolnictwa krajów Europy Środkowej zostały przybliżone plany i propozycje Komisji Europejskiej dot. reformy Wspólnej Polityki Rolnej, ale również oczekiwania oraz propozycje państw, których ona dotyczy. Istotnym elementem dyskusji był również kształt polityki rolnej Unii Europejskiej po 2020 roku.
Drugi ważny temat poruszony podczas Konferencji w Jasionce to problematyka zarządzania sytuacjami kryzysowymi w rolnictwie, w kontekście decyzji Ministerstwa Rolnictwa dot. przeznaczenia kwoty blisko 1 mld zł, czyli ponad czterokrotnie więcej niż dotychczas, na dopłaty ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych.
W dniu 13 marca 2017 r. Prezes KRIR wziął udział w kolejnej konferencji organizowanej pod hasłem „Wzmacniamy polskie rolnictwo”. Spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z urzędami wojewódzkimi odbyło się w Bydgoszczy.
Podobnie, jak podczas poprzednich 6 konferencji, minister Jurgiel przedstawił program działań resortu na lata 2015-2019. Podsumował dotychczasowe realizacje zwracając uwagę na przyjęty już pakiet ustaw wzmacniających pozycję producentów rolnych w całym łańcuchu żywnościowym. Szef resortu poinformował również o procedowanej obecnie ustawie o spółdzielniach rolników.
Minister poinformował również priorytetach związanych z przeglądem Wspólnej Polityki Rolnej i dyskusją o jej przyszłości po roku 2020 oraz zwrócił uwagę, że wśród głównych priorytetów znajdują się m.in. równe warunki konkurencji, stabilizacja rynków rolnych oraz poprawa jakości życia na obszarach wiejskich.
Źródło i zdjęcie: MRiRW