dzikW związku z przesłanym drogą mailową z Kancelarii Prezydenta RP projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz założeń do projektu, autorstwa Pana Sławomira Izdebskiego – Przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, który został zaprezentowany na zebraniu sekcji „Wieś, rolnictwo” NRR w dniu 27 lutego 2017 roku – Zarząd KRIR zgłosił uwagi ogólne do ww. projektu.

Zaproponowane przepisy projektu wybiórczo i fragmentarycznie nowelizują ustawę Prawo łowieckie skupiając się tylko i wyłącznie na likwidacji Polskiego Związku Łowieckiego i utworzeniu w to miejsce Narodowej Rady Gospodarki Łowieckiej, co ma mniejsze znaczenie dla rolników a tym samym dla samorządu rolniczego.

Projekt nie odnosi się w ogóle do najważniejszych dla rolników spraw, jak: szacowania szkód przez niezależne podmioty, Funduszu odszkodowawczego ze źródłem finansowania również z budżetu państwa.

Proponowane przepisy nie zawierają nawet wzmianki dotyczącej poszanowania własności ziemi rolników, wpływu środowiska rolniczego na tworzenie obwodów, w tym wypowiadania umów dzierżaw kołom łowieckim na wniosek rolników. Nie zawiera również i nie reguluje wpływu środowiska rolniczego na wielkość populacji zwierzyny.

Ponadto projekt zawiera wiele niespójności - sam tytuł projektu brzmi projekt ustawy o zmianie ustawy z 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie a założenia do projektu mają tytuł „Założenia do projektu ustawy o narodowej gospodarce łowieckiej” chociaż w treści traktują o zmianie ustawy Prawo łowieckie.

W załączeniu przekazano również opinię do ww. projektu Nadzwyczajnej Komisji Problemowej Krajowej Rady Izb Rolniczych ds. opracowania propozycji rozwiązań dotyczących strat w rolnictwie spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne, ubezpieczeń rolnych, szkód łowieckich i ustroju rolnego. 

Biorąc powyższe pod uwagę, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaopiniował projekt omawianej ustawy negatywnie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com