Zespół Roboczy ds. „Szkód Łowieckich” powołany przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi z inicjatywy Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych zakończył pracę 3 grudnia br.

Efekty prac Zespołu zostały przekazane przez MRiRW do MInistra Środowiska wraz z następującą rekomendacją:

Pan Janusz Zaleski
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska

Uprzejmie informuję Pana Ministra, że Zespół Roboczy ds. „Szkód Łowieckich" zakończył prace związane ze zidentyfikowaniem problemów występujących podczas szacowania szkód wyrządzonych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny w uprawach i płodach rolnych oraz przygotowaniem propozycji zmian prawnych w tym zakresie.
Zespół Roboczy odbył 6 posiedzeń, na których przeanalizowane zostały przepisy ustawy z Ma 13 października 1995 r. prawo łowieckie (Dz. U. z 2005 r. Nr 127, poz. 1066 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz -wypłat odszkodowań za straty w uprawach i płodach rolnych (Dz. U. Nr 126, póz. 1081), a także propozycje zmian do ww. rozporządzenia opracowane przez Polski Związek Łowiecki oraz Krajową Radę Izb Rolniczych.
W trakcie prac Zespołu Roboczego ustalono, że część zgłaszanych problemów może zostać rozwiązana poprzez zmianę przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za straty w uprawach i płodach rolnych, w związku z tym Zespół Roboczy przygotował projekt zmian do ww. rozporządzenia, który przekazuję w załączeniu.
W załączonym projekcie nie została uwzględniona propozycja Polskiego Związku Łowieckiego dotycząca dodania w § 4 przepisu w brzmieniu:
 „W przypadku, gdy po wypłaceniu odszkodowania uwzględniającego koszty doprowadzenia uszkodzonej powierzchni łąki lub pastwiska do stanu pierwotnego poszkodowany nie wykona tych zabiegów, to w przypadku wystąpienia szkód na danym użytku w kolejnym roku, w miejscach ich wystąpienia w roku ubiegłym, wielkość odszkodowania będzie odpowiednio pomniejszona o kwoty z poprzednich szacowań w zakresie kosztów doprowadzenia do stanu pierwotnego. "
Przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych kategorycznie nie wyrazili zgody na wprowadzenie tego przepisu. KRIR zgodziła się z ogólną ideą ww. propozycji lecz nie widzi możliwości stosowania takiego przepisu w praktyce, gdyż niemożliwe jest dokładne określenie miejsc wystąpienia szkód na danym użytku w roku ubiegłym, szczególnie na dużych areałach, ich udokumentowanie, a także nie ma możliwości kontroli przeprowadzenia prac w zakresie doprowadzenia do stanu pierwotnego. Zdaniem KRIR taki przepis stanowiłby dodatkowe źródło konfliktów.
Ponadto Zespół Roboczy rekomenduje wdrożenie idei ubezpieczania się kół łowieckich od szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne.
Jednocześnie chciałbym podziękować za ud/iał w Zespole Roboczym oraz konstruktywną współpracę przy wypracowaniu kompromisowych rozwiązań, zawartych w projekcie zmian do przedmiotowego rozporządzenia, wskazanych przez Pana Ministra przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych oraz dr hab. Kazimierza Zalewskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i dr inż. Mariana Flisa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Jestem głęboko przekonany, że pilne wprowadzenie zmian do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za straty w uprawach i płodach rolnych usprawni postępowania przy szacowaniu szkód za straty w uprawach i płodach rolnych oraz ograniczy występowanie sytuacji konfliktowych.

Podsekretarz Stanu
/-/
Artur Ławniczak

Ustalenia Zespołu i propozycje zmian do rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szacowania szkód zamieszczono na stronie Śląskiej Izby Rolniczej www.sir-katowice.pl.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com