W związku z konsultacjami projektu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, samorząd rolniczy z zadowoleniem zwraca uwagę na włączenie rolnictwa i obszarów wiejskich w obszary koncentracji działań Strategii nad rozwojem społeczno-gospodarczym kraju. Popieramy ideę zwiększenia konkurencyjności gospodarstw rolnych oraz producentów rolno-spożywczych (cel szczegółowy I), czy też wsparcia i tworzenia warunków dla lepszego wykorzystania potencjałów endogenicznych obszarów wiejskich (cel szczegółowy II). Są to warunki konieczne dla dalszego rozwoju rolnictwa. Dlatego też, mamy nadzieję, że Strategia ta znajdzie swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Niemniej jednak, mając możliwość przekazania opinii do tego dokumentu w kwestii zasobów wodnych i przeciwdziałaniu suszy zdaniem samorządu rolniczego należałoby zmienić samą metodologię szacowania strat, bo obowiązująca obecnie metoda nie uwzględnia niskiej ilości opadów w okresie jesienno - zimowym, a więc niskiego, wyjściowego poziomu wód gruntowych przed okresem wegetacji roślin, co ma istotny wpływ na wystąpienie suszy w późniejszym okresie. Zdaniem izb rolniczych w celu zwiększenia dokładności szacowania klimatycznego bilansu wodnego punkty monitorujące opady powinny znajdować się w każdej gminie. Tylko taka ilość punktów pomiaru w sposób realny odzwierciedliłaby rozkład opadów w czasie wegetacji, a to przełożyłoby się na wiarygodny obraz suszy w regionie. Ponadto samorząd rolniczy zauważa, że w wartościach klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb należy uwzględnić trwałe użytki zielone, które są przecież podstawową bazą dla produkcji pasz dla zwierząt. Nie skorygowano też zalecanych upraw dla gleb najlżejszych, które to gleby są najbardziej wrażliwe na suszę. Rolnicy uprawiają często rośliny o wyższych wymaganiach glebowych na glebach słabych nie dlatego że tak chcą, a tylko dlatego że właśnie takie gleby w gospodarstwie posiadają. Dlatego też, bilans wodny nie powinien być brany pod uwagę pod względem kategorii gleb, lecz powinien uwzględniać potrzeby wodne danej rośliny bądź uprawy. Zdaniem samorządu rolniczego powinien zostać stworzony nowoczesny system monitoringu suszy w Polsce, który w sposób realny i bez opóźnień przedstawiałby stan suszy nie tylko w danym regionie, ale i gminie. Nie może dalej być tak jak było w latach ubiegłych, że klęska suszy dotykała całe województwa, a była ogłaszana tylko w niektórych gminach.
W kwestii emisji gazów cieplarnianych Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych pragnie zwrócić uwagę na niekorzystną dla rolnictwa politykę UE w tym zakresie. Z raportów opracowanych na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że w największej części redukcja emisji gazów cieplarnianych będzie realizowana poprzez ilościową regulację produkcji rolnej (wielkość stada, plony i uprawiane hektary) szczególnie produkcję zwierzęcą. To oznacza, że w zależności scenariuszy redukcji emisji, najbezpieczniej można stwierdzić, że cel zostanie osiągnięty tylko poprzez redukcję produkcji. Jako przedstawiciele polskich rolników nie możemy zgodzić się z taką polityką. Nie wykluczamy, że wzrost ilości gazów cieplarnianych jest w pewnej części związany z działalnością rolnika, jednak nieuzasadnione jest podejmowanie radykalnych i ogromnie kosztownych działań gospodarczych zmierzających do redukcji emisji wybranych gazów cieplarnianych, poprzez zmuszanie do redukcji pogłowia przez rolników.
Popieramy program doskonalenia gospodarki wodnej w rolnictwie. Państwo musi stworzyć możliwość dostosowania gospodarstw do tego programu. Wiele gospodarstw nie ma odpowiednich zbiorników i płyt obornikowych, a nałożenie programu działań będzie wiązało się z kosztami poniesienia inwestycji, których wielu rolników nie będzie mogło udźwignąć.
Samorząd rolniczy popiera także założenia dotyczące wzmocnienia i zmian formy doradztwa rolniczego w Polsce, które powinno służyć rolnikom i nadążać za rozwojem gospodarstw rolnych.
W strategii powinien znaleźć się zapis o wzmocnieniu pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym poprzez upowszechnienie wieloletnich kontraktacji oraz stworzenia powiązania rolnictwa z przetwórstwem poprzez utworzenie holdingu krajowego z udziałem producentów rolnych.