IMG 4976W dniu 3 października 2016 r. w Parzniewie odbyło się V Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji. Głównym tematem dyskusji była wyjątkowo trudna sytuacja w polskim rolnictwie. Członkowie KRIR zwrócili uwagę, że coraz bardziej rozległy i coraz głębszy kryzys ogarnął już niemal wszystkie działy produkcji rolnej. Ceny zbóż, mleka, żywca, owoców i innych produktów rolnych spadły poniżej kosztów produkcji. Wielu rolników się zadłuża, nad wieloma gospodarstwami rolnymi zawisła groźba komorniczej licytacji. W świetle tej trudnej sytuacji rolnicy oczekują od Rządu szybkich rozwiązań w perspektywie długo i krótkoterminowej. W opinii Krajowej Rady Izb Rolniczych, mając na względzie dobro polskich rolników należy niezwłocznie poczynić wszystkie możliwe starania w celu:

  • Zahamowania rozprzestrzeniania się ASF, poprzez zabezpieczenie środków finansowych w budżecie Państwa na wykup trzody chlewnej ze wszystkich stref objętych ograniczeniami oraz ścisły nadzór nad obrotem zwierząt przez odpowiednie państwowe służby, a także natychmiastową depopulację dzika na terenie całego kraju.
  • Zabezpieczenia środków finansowych na wypłatę odszkodowań za szkody spowodowane przez zwierzynę łowną oraz wydania przepisów wykonawczych określających szczegółowo funkcjonowanie ustawy, które będą w pełni uzgodnione z samorządem rolniczym. Krajowa Rada Izb Rolniczych jest przeciwna opóźnieniu o 2 lata wejścia w życie nowych przepisów w tym zakresie.
  • Jak najszybszego wprowadzenia regulacji prawnych w celu skrócenia łańcucha żywnościowego, a tym samym wzmocnienia pozycji rolnika.
  • Jak najszybszego przeprowadzenia reformy systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich i powiązania go z ubezpieczeniami majątkowymi w celu zwiększenia ofert firm ubezpieczeniowych zainteresowanych ubezpieczaniem upraw rolnych i zwierząt.
  • Wprowadzenia zmiany w przepisach monitorujących suszę m.in. zwiększając ilości stacji pomiarowych. Zdaniem samorządu rolniczego raporty IUNG nie odzwierciedlają stanu faktycznego na polach, w rzekach, lasach, stawach i są ogłaszane z dużym opóźnieniem dla danych upraw. Podstawą szacowania szkód w gospodarstwach rolnych powinna być decyzja wójta gminy, a nie dane z systemu monitoringu suszy prowadzonego przez IUNG.
  • Z uwagi na dodatkowe możliwości zawleczenia wirusa ASF na teren UE w sprowadzanych produktach, KRIR wnosi o natychmiastowe zawieszenie kontyngentu na import płodów rolnych z Ukrainy do UE oraz zastosowanie wszelkich możliwych mechanizmów pozataryfowych prowadzących do ograniczenia importu.
  • Utworzenia holdingu krajowego z udziałem producentów rolnych, który umożliwiłby wykup nadwyżek produktów oraz wybudowania przez ten holding portu państwowego do przeładunku zbóż, w którym będzie kontrolowane pochodzenie sprzedawanego zboża.


Krajowa Rada Izb Rolniczych mając na względzie sytuację polskiego rolnictwa jest przeciwna podpisaniu porozumień handlowych w sprawie TTIP i CETA. Stosowne stanowisko zostało przyjęte przez KRIR uchwałą.

IMG 4953 IMG 5006

 

Tradycyjnie Posiedzenie KRIR było także okazją do dyskusji z zaproszonymi gośćmi wśród których znaleźli się: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Zastępca Prezesa ARiMR Jarosław Sierszchulski oraz Jacek Krawczyk – Dyrektor Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska.

Minister Jurgiel poinformował przedstawicieli samorządu rolniczego o reformie systemu bezpieczeństwa żywności, której najważniejszym jest stworzenie zintegrowanego nadzoru i efektywnej kontroli w całym łańcuchu produkcyjnym i żywnościowym, „od pola do stołu oraz o utworzeniu na bazie ANR we współpracy z doradztwem rolniczym agencji rozwoju obszarów wiejskich. Odpowiadał też na liczne pytania członków KRIR dotyczące między innymi strat w rolnictwie spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne, ubezpieczeń rolnych, niekontrolowanego napływu na teren Polski zboża z Ukrainy czy szkód łowieckich. Na zakończenie spotkania minister podkreślił, że dobrze układa mu się współpraca z izbami i liczy na dalszą efektywną pracę samorządu rolniczego na rzecz wsi oraz jej mieszkańców.

Ponadto, przyjęto następujące wnioski:

  • KRIR wnioskuje do Zarządu o wystąpienie do MRiRW w sprawie uznania rolniczych spółdzielni produkcyjnych, jako gospodarstw wielorodzinnych.
  • KRIR wnioskuje do Zarządu o przekazanie do MRiRW nt. budowy zakładu soków NFC przy firmie Deher w Koprzywnicy oraz listy zakładów przetwarzających jabłka na soki z uwzględnieniem kapitału w regionie świętokrzyskim.
  • KRIR wnioskuje do Zarządu do wystąpienie do MRiRW w sprawie zakazu importu zbóż z Ukrainy w związku z możliwością przeniesienia ASF w paszy.
  • KRIR wnioskuje do Zarządu o wystąpienie do MRiRW w sprawie ustawowego ograniczenia swobodnego kształtowania zapisów ogólnych warunków ubezpieczenia upraw polowych i zwierząt gospodarskich.
  • KRIR wnioskuje do Zarządu o wystąpienie do MRiRW w sprawie pozataryfowej kontroli zbóż z Ukrainy
  • KRIR wnioskuje do Zarządu o wystąpienie do MRiRW w sprawie możliwości nakładania sankcji przez służby weterynaryjne na zarządców parkingów leśnych za brak utrzymania porządku, szczególnie resztek żywności na tychże parkingach.
  • KRIR wnioskuje do Zarządu o wystąpienie do MRiRW w sprawie wprowadzenia niezależnej oceny jakości sprzedawanych produktów rolnych.
  • KRIR wnioskuje do Zarządu o wystąpienie do MRiRW o zmianę ustawy o ochronie prawnej odmian roślin.
  • KRIR wnioskuje do Zarządu o wystąpienie do MRiRW w sprawie stworzenia systemu redukcji powierzchni sadów.
  • KRIR wnioskuje do Zarządu o wystąpienie do Agencji Nasiennej Sp. z o.o. w Lesznie w sprawie przedstawienia sprawozdania finansowego i zaproszenia Prezesa ww. spółki na najbliższe posiedzenie KRIR.
  • KRIR wnioskuje do Zarządu o wystąpienie do MRiRW i MŚ w sprawie przywrócenia wilka na listę zwierząt łownych.
  • KRIR wnioskuje do Zarządu o wystąpienie do MRiRW w sprawie umożliwienia stosowania zapraw neonikotynoidowych, na wzór innych krajów w UE.

 

Więcej zdjęć w Galerii >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com