prow.logo.jpgWczoraj tj. 13 maja, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedłożył resortowi rolnictwa opinię do projektu rozporządzenia MRiRW zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Poniżej przedstawiamy jej treść.

 

 


Mając na względzie proponowaną zmianę art. 3 pkt 1 lit. a regulującego obliczanie dochodu z pracy w gospodarstwie rolnym, należy zwrócić uwagę, że nowelizacja w sposób bezpośredni może ograniczyć możliwość skorzystania z omawianej formy pomocy tym rolnikom, którzy posiadając niewielki areał gruntów rolnych o niskiej klasie bonitacyjnej zatrudnieni są dodatkowo w innych sektorach gospodarki tj. posiadają dochody również z działalności nierolniczej. Z drugiej strony, w przypadku osób dwu-zawodowych, rozwiązanie będzie sprzyjało posiadaczom gruntów IV klasy i wyżej, ponieważ naliczany tą metodą dochód rolniczy będzie wyższy tj. łatwiej będzie spełnić wymóg minimum 20% dochodowości z rolnictwa określony w art. 7 ust. 6 rozporządzenia. Zwracając uwagę na powyższe, Krajowa Rada Izb Rolniczych wyraża nadzieję, że propozycja nowego zapisu art. 3 wynika z przeprowadzonego studium wdrażania pomocy oraz poparta jest analizą zainteresowania tym działaniem w poszczególnych regionach kraju.

Zmiana proponowana w art. 4 ust. 2 pkt 1 w założeniu w sposób jasny rozróżnia grunty, które mogą zostać zalesione w ramach Schematu I pomocy tj. „Zalesianie gruntów rolnych”. Wprowadzone obostrzenie jednoznacznie identyfikuje kierunkowość omawianego wsparcia, ale jednocześnie zwraca uwagę, iż z możliwości skorzystania z tego typu pomocy wyłączone są grunty rolne, które nie były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 roku. Rolnicy, którzy zakupili po tym terminie ziemię z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa często nie wiedzieli, że grunty takie, które w nomenklaturze Agencji Nieruchomości Rolnych oznaczone są symbolem DR10, wyłączone są spod płatności obszarowych. Zaproponowane nowe brzmienie art. 4 spowoduje więc, że rolnicy posiadający tego typu grunty, na których obecnie prowadzona gospodarka rolna odbywa się zgodnie z zasadami dobrej kultury rolnej, nie będą mogli skorzystać z pomocy w ramach omawianego działania. Projektując więc taką zmianę należałoby zwrócić szczególną uwagę na skalę problemu, o którym mowa i możliwości jego zniwelowania.

Biorąc pod uwagę obecne brzmienie ust. 2 w art.12, który określa termin składania przez rolnika kierownikowi biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oświadczenia o wykonaniu zalesienia zgodnie z planem zalesienia, samorząd rolniczy wnosi o analogiczne rozwiązanie w przypadku pisemnego informowania nadleśniczego o założeniu uprawy leśnej, uregulowanej w ust. 1 tego samego artykułu, i wydłużenie obecnie obowiązującego terminu z 7 do 21 dni.

Odnosząc się do zmian w ust. 1 w art. 18, gdzie spójnik „i” zastąpiono słowem „lub”, dzięki czemu otrzymał on brzmienie „Rolnik zwraca wsparcie na zalesianie lub premię pielęgnacyjną…”, zdaniem samorządu rolniczego przepis w tym kształcie jest nieprecyzyjny, ponieważ nie określone są kryteria w jakich konkretnych przypadkach oba rodzaje wsparcia podlegają zwrotowi, kto wydaje stosowną decyzję i od czego będzie to uzależnione.
 
 
 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com