Zalecenia dotyczą 23 krajów UE – nie dotyczą państw członkowskich, które są obecnie objęte programem dostosowań makroekonomicznych, tj. Grecji, Irlandii, Portugalii i Cypru. W zaleceniach uwzględniono sytuację gospodarczą każdego z krajów i przedstawiono konkretne rady, jak podnieść konkurencyjność oraz pobudzić wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.
Zalecenia są częścią strategii Komisji mającej pomóc Europie przezwyciężyć kryzys, ograniczyć bezrobocie i osiągnąć zrównoważony wzrost. Z dotychczasowej ogólnej oceny postępów wynika, że większość krajów stopniowo zmniejsza deficyt budżetowy i wdraża działania, które mają zwiększyć ich konkurencyjność. Niektóre jednak muszą działać szybciej.
Kraje UE powinny również skuteczniej zmierzyć się ze wzrostem bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Równolegle rządy powinny przeprowadzić reformy programów kształcenia i szkolenia, aby osoby poszukujące pracy miały umiejętności odpowiednie do potrzeb rynku.
Kraje UE powinny też intensywniej zachęcać firmy do inwestycji i tworzenia miejsc pracy. Należy przy tym promować inwestycje w badania naukowe, innowacje i oszczędne gospodarowanie zasobami.
Komisja wydała jednocześnie ogólne zalecenia dla strefy euro oraz podjęła szereg decyzji w ramach procedury nadmiernego deficytu.
Zalecenia są częścią tak zwanego europejskiego semestru – corocznego procesu koordynacji polityki gospodarczej, w ramach którego rządy krajów UE konsultują się nawzajem w kwestii swojej polityki budżetowej i gospodarczej w oparciu o priorytety ogólne zaproponowane przez Komisję.
Przywódcy krajów UE przedyskutują te zalecenia na posiedzeniu w dniach 27–28 czerwca. W lipcu zalecenia zostaną przyjęte – każdy kraj uwzględni je wtedy w swoich planach reform budżetowych i gospodarczych na lata 2013–2014.
Komisja i rządy krajów UE będą nadzorować działania podjęte w celu dostosowania się do zaleceń.