20 maja br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w kolejnym posiedzeniu Rady Społecznej ANR. Podczas spotkania omówiono m.in. stan realizacji nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa z 16 września 2011 r. w zakresie wyłączenia 30% użytków rolnych z dzierżaw o wielkości powyżej 428,5 ha; efekty wdrożenia nowych zasad sprzedaży nieruchomości rolnych na przetargach ograniczonych, zmiany w procedurach przeprowadzania przetargów ograniczonych ofertowych.
Kierownictwo Agencji poinformowało stronę społeczną, że efekty uspołecznia i uszczelnienia procesu sprzedaży gruntów są widoczne. W całym kraju odbywa się zdecydowanie więcej przetargów ograniczonych niż w latach ubiegłych. W I kwartale br. Agencja odstąpiła od przeprowadzenia tylko 56 przetargów na sprzedaż 1500 ha. W większości przypadków przetargi zostały odwołane na wniosek przedstawicieli izb rolniczych. W ¾ przypadków odwołania dotyczyły przetargów na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pomimo tego proces sprzedaży gruntów w Agencji przebiega planowo i nie ma zagrożenia realizacji planu rocznego sprzedaży. W dalszej części spotkania omówiono warunki na jakich Agencja będzie przedłużała umowy dzierżawy oraz stosowała cesję umów dzierżawy z uwzględnieniem ostatnich wytycznych Najwyższej Izby Kontroli. Strona społeczna wnioskowała o konsekwentne postępowanie Agencji względem bezumownych użytkowników, którzy często blokują możliwość zakupu gruntów przez uczciwych rolników na powiększenie ich gospodarstw rodzinnych.
Część postulatów organizacji rolniczych dotyczyła zmiany ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, szczególnie w kwestii łatwiejszego dostępu do państwowych gruntów dla młodych rolników oraz wzmocnieniu dzierżawy jako formy zagospodarowania nieruchomości Zasobu. W związku z tym, że Agencja nie ma inicjatywy ustawodawczej informacje o pracach Rady, szczególnie dotyczące propozycji zmian ustawowych mają być przedstawiane Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródło: ANR