Poniżej prezentujemy odpowiedź Ministerstwa Budownictwa na wniosek KRIR w sprawie projektowanych zmian legislacyjnych w zakresie przeznaczenia na cele nierolnicze gruntów rolnych leżących w granicach administracyjnych miast.

 

 

Warszawa, 16 października 2007

 

MINISTER BUDOWNICTWA

BL2J-074-17/07 ds. KRIR/2375/2007

 

 

Pan Wiktor Szmulewicz
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych

 

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 12 września 2007 roku, znak: KRIR/2375/2007, uprzejmie wyjaśniam, iż w sprawie „automatycznej" zmiany przeznaczenia gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast zaszło pewne nieporozumienie.

W rządowym projekcie ustawy „o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw" a także w przygotowywanym w Ministerstwie Budownictwa projekcie nowej ustawy o planowaniu przestrzennym nie przewiduje się odrolnienia gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast z mocy prawa. Ideą tych projektów jest umożliwienie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy dla gruntów rolnych, wskutek rezygnacji z obowiązku uzyskiwania zgody właściwego organu na zmianę ich przeznaczenia. Takimi gruntami rolnymi w rozumieniu tych projektów miałyby być tylko grunty rolne położone w granicach administracyjnych miast.

Decyzja o warunkach zabudowy orzekałaby jedynie o możliwości zmiany zagospodarowania tego gruntu. Decyzja ta nie zmieniałaby natomiast przeznaczenia tego gruntu z gruntu rolnego na grunt budowlany i w ewidencji gruntów widniałby on nadal, jako użytek rolny. Co więcej, nadal może być na nim prowadzona produkcja rolnicza. Zatem grunt ten nadal byłby przedmiotem podatku rolnego, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz.U. z 2006r., Nr 136, poz.969, z późn.zm.). Dopiero po wyłączeniu tego gruntu z produkcji rolnej i dokonaniu zmian w ewidencji gruntów stałby się on przedmiotem podatku od nieruchomości.

Wobec powyższego wydaje się. że nie nastąpią masowe zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze, a co za tym idzie, nie wystąpi gwałtowne obniżenie wpływów izb rolniczych z podatku rolnego. Dlatego też, w powiązaniu z takim kształtem proponowanych zmian w ustawodawstwie, rząd nie przewidywał konieczności rekompensowania izbom rolniczym utraty tych wpływów. Zmiany te zmierzają bowiem do umożliwienia właścicielom gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast zmiany ich zagospodarowania i przeznaczenia, a nie do „automatycznego" ich odrolnienia.

Mam nadzieję, że niniejsza odpowiedź wyjaśni zaistniałe nieporozumienie, do którego, niestety, przyczyniły się środki masowego przekazu nieumiejętnie cytujące projektowane przepisy.

 

/-/ Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa

Podsekretarz Stanu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com