Z inicjatywy Posłów do Parlamentu Europejskiego: Czesława Siekierskiego i Jarosława Kalinowskiego w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbywa się cykl seminariów pod nazwą ”Spotkania Europejskie”. Poświęcone są one najważniejszym kwestiom przyszłości polskiej wsi i rolnictwa, zagrożeń środowiskowych, bezpieczeństwa żywnościowego, zachowania narodowej tożsamości i polskiego dziedzictwa kulturowego.
 
 
 
4 kwietnia odbyło się seminarium dotyczące końcowego etapu negocjacji nad budżetem wieloletnim UE i reformą WPR na lata 2014-2020. Spotkanie prowadził prof. Sławomir Juszczyk z Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW.  Na początku dr Waldemar Guba – zastępca dyrektora Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej w MRiRW przedstawił budżet ogólny UE i WPR na okres 2014-2020 po szczycie Rady Europejskiej w dn. 7-8 lutego br. Kolejno głos zabrała dr Zofia Krzyżanowska – Radca Generalny w MRiRW, która przedstawiła reformę WPR w kontekście uzgodnień Rady Ministrów Rolnictwa 27 krajów członkowskich w dn. 18-19 marca br. i przyjęte stanowisko do negocjacji w tzw. trialogu między Radą UE, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Po niej wystąpili inicjatorzy spotkania. Poseł do PE Dr Czesław Siekierski, który pełni funkcję I Wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego mówił o przyjęciu rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie wyników szczytu budżetowego UE i o budżecie ogólnym UE, a poseł do PE Jarosław Kalinowski omówił stanowisko negocjacyjne PE w sprawie reformy WPR przyjęte na sesji plenarnej w dn. 13 marca do rozmów z Radą UE i Komisją Europejską w tzw. trialogu. Jako ostatnia wystąpiła Pani Edyta Wieczorkiewicz-Dudek – Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w MRiRW, która przedstawiła stan prac nad założeniami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W serii pytań, które nastąpiły po wystąpieniach, głownie poruszano kwestie dotyczące cappingu, premii dla młodego rolnika, przyszłości gospodarstw niskotowarowych oraz programu rolnośrodowiskowego i umiejscowienia programu NATURA 2000. Podsumowania seminarium dokonała Podsekretarz Stanu w MRiRW – Zofia Szalczyk.

W seminarium udział wzięli przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z rolnictwem, przedstawiciele mediów, studenci oraz przedstawiciele środowiska naukowego.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com