KRIR.JPGW dniu 04 kwietnia br., Wiktor Szmulewicz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby z wnioskiem dotyczącym zabezpieczenia w nowej perspektywie finansowej 2014 -20 wystarczających środków na Obszary Szczególnie Narażone OSN. Pełna treść wystąpienia w dalszej części.

Mając na względzie perspektywę finansową 2014-20 oraz trwające w resorcie rolnictwa prace nad rozdysponowaniem środków otrzymanych w ramach WPR Zarząd KRIR zwrócił się się do  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o zabezpieczenie środków finansowych na wsparcie gospodarstw rolnych  z obszarów OSN.
 
Aktualnie wdrożone zostały programy działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych m.in. dla obszarów szczególnie narażonych, zatwierdzony jest ostateczny wykaz obrębów ewidencjonowanych objętych OSN. Natomiast sam Program, chociaż znane są jego zapisy, cały czas jest w fazie projektu.
 
Pomijając wcześniejsze krytyczne stanowisko KRIR i liczne uwagi odnośnie: niektórych obowiązków zawartych w kolejnych programach, zakładanych efektów ich wdrażania, czy podstaw zaliczania poszczególnych obrębów ewidencyjnych do obszarów szczególnie narażonych , należy podkreślić, że niestety prezentowane jest stanowisko w którym - właściciele gospodarstw ponoszą koszty funkcjonowania Programu. Ponadto prowadzenie działalności rolniczej na obszarze OSN nie powinno pozbawiać rolników możliwości korzystania z niektórych pakietów rolnośrodowiskowych.
 
Natomiast Zgodnie z par. 7 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolno środowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętych planem rozwoju obszarów wiejskich „Płatność rolnośrodowiskowa nie przysługuje na realizację pakietów, o których mowa w par. l ust. l, jeżeli zadania realizowane w ramach tych pakietów są objęte programami działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych w obszarach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2001r. - Prawo wodne (Dz.U. Nr 115, poz.1229, z późno zm.)."
 
Rolnicy nie są przeciwni działaniom chroniącym jakość wód i środowiska. Jednak na obszarach OSN nakładane są na rolników obciążenia bez opracowania instrumentów finansowych wspierających wydatki gospodarstw na ich realizację, co skutecznie ogranicza produkcję zwierzęcą na tym obszarze. W poprzednich edycjach programów autorzy ograniczyli się do wskazania, jako źródło pozyskania środków działania SAPARD np. działanie 6. Dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów UE.

Mając powyższe na względzie Zarząd KRIR uwzględniając postulaty samorządu rolniczego w ww. kontekście oraz uznania w procesie planowania wydatków na wsparcie gospodarstw z terenów OSN za szczególnie ważne w procesie ograniczenia odpływu azotu poprzez szeregi inwestycji i ograniczeń w produkcji zwierzęcej, jakie muszą wykonać rolnicy gospodarujący na powyższych obszarach, wnioskuje jak wyżej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com