3 kwietnia br. Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej kontynuowała rozpatrywanie Informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli funkcjonowania systemu rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie pomimo stwierdzonych nieprawidłowości proces obejmowania ubezpieczeniem społecznym rolników. W wyniku dyskusji Komisja upoważniła posła Roberta Telusa (PiS) do przygotowania projektu dezyderatu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie uregulowania stanu prawnego finansowania z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników wczasów i kolonii dla dzieci wiejskich w taki sposób, aby był zgodny z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Prezes KRUS - Artur Brzóska poinformował, że przystąpił do realizacji wszystkich wniosków NIK. NIK wnioskowała do Prezesa KRUS m.in. o:
- wprowadzenie pomiaru obciążeń zadaniami dla podstawowych rodzajów komórek organizacyjnych oddziałów regionalnych (OR) i placówek terenowych (PT) w celu dostosowania zatrudnienia do faktycznych potrzeb;
- przeanalizowanie różnic kosztów jednostkowych ponoszonych przez OR i rozważenie korygowania na tej podstawie ich planów finansowych;
- rozważenie podjęcia działań umożliwiających analizę kosztów PT;
- kontynuację działań obniżających koszty przekazywania świadczeń i korespondencji;
- uwzględnianie korzyści z ograniczenia kosztów najmu, jako podstawowego czynnika wyboru inwestycji w nieruchomościach.
Komisja przyjęła informację do wiadomości.
W ramach spraw bieżących posłowie zwrócili uwagę na problem skuteczności postępowań karnych wszczętych po zawiadomieniach prokuratury przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
Komisja ustaliła, że przewodniczący Komisji przygotuje projekt dezyderatu do Ministra Sprawiedliwości w sprawie obowiązku przekazywania do GIIF danych zbiorczych o postępowaniach karnych wszczętych po zawiadomieniach prokuratury przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz w kwestii nieposiadania przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej - instytucji realizującej zadania określone w ustawie z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - statusu strony postępowania. Projekt dezyderatu Komisja rozpatrzy na jednym z kolejnych posiedzeń.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk.