Krajowa Rada Izb Rolniczych, mając na uwadze nowe regulacje prawne w krajach Unii Europejskiej oraz potrzeby zgłaszane przez środowisko rolnicze, wystąpiła z wnioskiem do resortu rolnictwa w sprawie reformy systemu doradztwa rolniczego w Polsce.

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja publiczna na temat kształtu doradztwa rolniczego w Polsce. Izby rolnicze brały aktywny udział w tej dyskusji niejednokrotnie przekazując do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi propozycje samorządu rolniczego w tej kwestii.
Troska izb rolniczych o przyszłość doradztwa wynika zarówno z potrzeb zgłaszanych przez środowisko rolnicze reprezentowane przez samorząd, jak również z możliwości świadczenia usług doradczych przez izby wynikające z art. 5 ust. 1 pkt 6, zgodnie z którym do zadań izb należy w szczególności „doradztwo w zakresie działalności rolniczej, wiejskiego gospodarstwa domowego oraz uzyskiwania przez rolników dodatkowych dochodów”.
Nowe regulacje prawne dotyczące doradztwa rolniczego wprowadzone w krajach Unii Europejskiej oraz konieczność rozszerzenia systemu doradztwa o standardy prowadzenia gospodarstwa zgodnie z zasadami Wzajemnej Zgodności (cross-compliance) wymagają usprawnienia, zwiększenia efektywności i wiarygodności doradztwa rolniczego w naszym kraju.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa, że dla sprawnego, odpowiadającego potrzebom rolników funkcjonowania doradztwa rolniczego konieczna jest połączenie jednostek doradztwa rolniczego z izbami rolniczymi.
W celu wypracowania odpowiedniej wizji doradztwa w Polsce i zaprojektowania koniecznych i jak najbardziej efektywnych zmian legislacyjnych dla wprowadzenia w życie nowych rozwiązań, które umożliwią połączenie w jedną instytucję izb rolniczych i jednostek doradztwa rolniczego, chcielibyśmy utworzyć Zespół do opracowania nowych rozwiązań prawnych w tym zakresie. W skład niniejszego Zespołu, oprócz reprezentantów samorządu rolniczego i jednostek doradztwa mieliby wejść, zgodnie z naszymi założeniami, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W związku z powyższym, zwróciliśmy się do Ministra Rolnictwa pana Wojciecha Mojzesowicza z prośbą o wytypowanie ekspertów z resortu rolnictwa, którzy mogliby uczestniczyć w pracach tego Zespołu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com