anr.gifW dniu 28 listopada br. Dyrektor Biura KRIR wzięła udział w  konferencji z okazji 20-lecia Agencji Nieruchomości Rolnych pt. „Rola ANR w transformacji ustrojowej polskiej wsi – doświadczenia i nowe wyzwania". W uroczystości jubileuszowej wzięli udział m.in. Dariusz Młotkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, poseł do Parlamentu Europejskiego, Leszek Świętochowski, Prezes ANR, Wojciech Zbrożek, Wiceprezes ANR.
 
 
 
 
Dariusz Młotkiewicz odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierowany na ręce Prezesa ANR. Bronisław Komorowski złożył gratulacje i wyrazy uznania dla wszystkich, którzy tworzyli i tworzą dorobek Agencji. – Instytucja, która została powołana, aby wspomagać przemiany ustrojowe zachodzące na polskiej wsi, podjęła w trudnym okresie transformacji szereg wyzwań społecznych i gospodarczych. Z perspektywy czasu widać, że dobrze wywiązuje się z powierzonych jej zadań. Świadczą o tym chociażby dane o wielkości sprywatyzowanych gruntów, które trafiły w ręce rolników i przedsiębiorców rolnych, czy też wpływ Agencji na konkurencyjność polskiego rolnictwa i rozwój krajowego przemysłu rolno-spożywczego. Realizacja tych zadań stała się możliwa dzięki wysiłkowi i oddaniu pracowników Agencji. Dzisiaj za ten trud serdecznie Państwu dziękuję – napisał Prezydent RP.

Do podziękowań dla pracowników ANR przyłączył się także Kazimierz Plocke. Podkreślił on, że Agencja odgrywa ważną, a zarazem trudną rolę w zarządzaniu gruntami rolnymi i terenami inwestycyjnymi Skarbu Państwa. Dodał też, że od Agencji w dużej mierze uzależniony jest dalszy rozwój gospodarstw rodzinnych, a co za tym idzie, poprawa sytuacji mieszkańców polskiej wsi.

Jubileusz był doskonałą okazją do odpowiedzi m.in. na pytanie: czy Agencja zrealizowała postawione przed nią zadania? – Uważam, że absolutnie tak – podkreślił w swoim wystąpieniu Leszek Świętochowski, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. – Nie tylko spłaciła 2 miliardy złotych długów pegeerów, ale zagospodarowała cały przejęty Zasób z korzyścią dla całej gospodarki i jeszcze wypracowała ponad 20 miliardów złotych – dodał Prezes Leszek Świętochowski. Prezes ANR zwrócił także uwagę na niebagatelną rolę Agencji w pierwszych latach transformacji w obszarze ekonomiczno-społecznym. Zaznaczył, że Agencja bez środków zewnętrznych pomagała pracownikom i ich rodzinom po likwidacji pegeerów: umożliwiła im zakup mieszkań za średnio 5% ich wartości, z czego skorzystało ponad 300 tys. rodzin; ufundowała ponad 100 tys. stypendiów dla dzieci i młodzieży z tych środowisk; sfinansowała wypoczynek letni i zimowy dla dziesiątek tysięcy dzieci. Agencja również współpracowała i czyni to nadal z samorządami, udzielając im bezzwrotnej pomocy finansowej na odtworzenie infrastruktury technicznej lub przekazując im bezpłatnie grunty na realizację zadań własnych. Ponadto sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami strategicznymi Skarbu Państwa, w których zgromadzony jest najcenniejszy materiał genetycznych roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich decydujący o postępie biologicznym i hodowli zachowawczej, a także o bezpieczeństwie żywnościowym Polski.

Z kolei mówiąc o misji Agencji w przyszłość stwierdził, że doświadczenia wielu państw europejskich potwierdzają zasadność i skuteczność zarządzania gruntami rolnymi przez wyspecjalizowane instytucje, które realizują politykę państwa nie tylko w zakresie poprawy infrastruktury agrarnej, ale także działają na rzecz gospodarstw rodzinnych i ochrony ziemi rolniczej jako bogactwa narodowego. Agencja ma zarówno doświadczonych ludzi, jak i potencjał organizacyjny, aby sprostać zadaniom w tym obszarze, jak żadna inna instytucja w Polsce.

Natomiast Adam Tański, pierwszy długoletni prezes AWRSP, podkreślił, że Agencja ze swoich zadań wywiązała się doskonale. Zwrócił uwagę, że nie łatwo było zagospodarować Zasób WRSP liczący ponad 4,7 mln hektarów gruntów. Na początku lat 90. państwowa ziemia nie cieszyła się tak wielkim powodzeniem jak dzisiaj. Trzeba było znaleźć instrumenty umożliwiające jej rozdysponowanie i to w pełni się Agencji udało.

Europoseł Czesław Siekierski zwrócił uwagę, że Agencja podjęła się dzieła niezwykłego – dokonała przekształceń w bardzo trudnym dla polskiego rolnictwa okresie i to z dobrym skutkiem.

Działalność Agencji na przestrzeni 20 lat oraz aktualny stan Zasobu przedstawili w specjalnie przygotowanych prezentacjach dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem Tomasz Ciodyk i dyrektor Zespołu Nadzoru Właścicielskiego Grzegorz Młynarczyk. Tomasz Ciodyk zwrócił uwagę, że w związku z aktualnymi kierunkami polityki prywatyzacji gruntów Zasobu WRSP przyjętymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi obecnie priorytetem Agencji jest sprzedaż gruntów rolnikom indywidualnym na powiększanie gospodarstw rodzinnych na zasadach preferencyjnych, które będą obowiązywały tylko do końca 2013 r. Natomiast Grzegorz Młynarczyk analizując sytuację spółek strategicznych, zauważył, że w ostatnich latach wykonały one ogromny skok cywilizacyjny. Zrealizowały wiele zadań inwestycyjnych i restrukturyzacyjnych, które z jednej strony umożliwiły im dostosować się do nowych wymogów nałożonych na przedsiębiorstwa rolne, z drugiej zaś przygotować się do konkurowania na poszerzonym rynku unijnym.

Konferencja była także doskonałą okazją do złożenia podziękowań pracownikom za rzetelną pracę. Wielu pracowników Agencji Nieruchomości Rolnych zostało odznaczonych prezydenckimi medalami „Za długoletnią służbę” oraz honorową odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A Prezes Leszek Świętochowski podziękował wszystkim pracownikom za wsparcie i pracę na rzecz Agencji oraz polskiego rolnictwa. – To Państwa święto, na które każdego dnia ciężko pracowaliście i pracujecie – zakończył Prezes ANR.
 
Źródło: ANR

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com