IMG_1958.JPG 15 września br. w Spale odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych IV kadencji. W trakcie Posiedzenia Członkowie KRIR przyjęli uchwałę nr 6/2012 w sprawie zatwierdzenia Statutu Krajowej Rady Izb Rolniczych,  uchwałę nr 7/2012 w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Obrad  Krajowej Rady Izb Rolniczych, uchwałę nr 8/2012 w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Pracy Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, dwie uchwały w sprawie w sprawie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności niektórych przepisów prawnych z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz uchwałę nr 11/2012 w sprawie powołania Komisji Problemowej do spraw nowelizacji ustawy o izbach rolniczych.
 
 
 
 
Dyskusja merytoryczna przedstawicieli samorządu rolniczego dotyczyła w szczególności modulacji płatności bezpośrednich, ewentualnego wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie oraz ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wielokrotnie wnioskował do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o konieczności zmiany ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ze względu na niewielki procent rolników, którzy korzystają z tych ubezpieczeń. Nadmienić przy tym należy, że procent ten jest stały od kilku lat i liczba ubezpieczających się rolników nie ulega zwiększeniu. Samorząd rolniczy zwracał uwagę, że obecny system ubezpieczeń nie spełnia swoich funkcji, ponieważ zakłady ubezpieczeń nie są zainteresowane ubezpieczaniem upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zwłaszcza na terenach o dużym stopniu ryzyka, a rolnicy nie ubezpieczają z powodu wysokich stawek. To powoduje, że budżet państwa ponosi dodatkowe koszty w wyniku klęsk, które corocznie nawiedzają Polskę. Zarząd  KRIR zaproponował opracowanie całkowicie nowej ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, a nie tylko operowanie stawkami. Propozycja KRIR dotyczy powszechności ubezpieczeń, polegającej na powiązaniu ubezpieczeń majątkowych rolników z ubezpieczeniem upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Powszechność ubezpieczeń zmniejszyłaby koszty po stronie rolnika jak i zakładów ubezpieczeniowych.
 
IMG_1960.JPG
IMG_1963.JPG
IMG_1967.JPG
 IMG_1969.JPG  IMG_1971.JPG  IMG_1978.JPG
 
 
Więcej zdjęć w GALERII.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com