18.05.12_spotkanie.jpg W dniu 18 maja br. Zarząd KRIR spotkał się z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska Januszem Zaleskim. W spotkaniu udział wzięli  również przedstawiciele Departamentu Zasobów Wodnych, Ochrony Środowiska oraz Zespołu ds. GMO Ministerstwa Środowiska.  Do głównych tematów spotkania należały zagadnienia spełnienia wymogów dyrektywy azotanowej wyznaczenia powierzchni obszarów szczególnie narażonych i zmiany praktyk rolniczych – konsekwencje dla rolników,  a także szkody w rolnictwie powodowane przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową – zapobieganie stratom – szacowanie szkód – wypłaty odszkodowań.
 
 
 
 
W trakcie rozmów poruszono również temat bezpieczeństwa żywności modyfikowanej genetycznie GMO, korzyści i zagrożenia wynikające z ich uprawy na terenie Polski, analiza aktualnych przepisów prawa w tym zakresie oraz zapoznanie się z bieżącymi pracami i zamierzeniami resortu środowiska.
 
W pierwszej części spotkania Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz odniósł się do bieżącej sytuacji w rolnictwie oraz wskazał na problemy wynikające z ustanowienie obszarów OSN (obszarów szczególnie narażonych), jakimi w wyniku zaleceń Komisji Europejskiej Polska implementując przepisy dyrektywy azotanowej ma objąć część swojej powierzchni. W ocenie samorządu rolniczego proponowane rozwiązania wraz z wyznaczonymi obszarami godzą w interesy rolników, generując dodatkowe koszty, ograniczą produkcję, skomplikują i uniemożliwiają prowadzenie gospodarstw towarowych. Ponadto wykluczają gospodarstwa rolne z możliwości uczestnictwa w części programów rolno środowiskowych. Prezes KRIR zaprotestował również w kwestii związanej z przyjętą metodą określenia obszarów OSN oraz brakiem konsultacji w tym zakresie z izbami rolniczymi. W wyniku przeprowadzonych rozmów omówiono potrzebę podjęcia na forum Unii Europejskiej wspólnej inicjatywy Ministra Środowiska i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmierzającej do renegocjacji warunków, jakie przyjęła Polska w 2004 roku. W głównym założeniu ponownych negocjacji należałoby przyjrzeć się rozwiązaniom jakie zastosowano w Niemczech, gdzie plon referencyjny pszenicy jest 6t/1ha (w Polsce 3t/1ha). W zamian za derogacje przepisów dotyczących zastosowania minimalnej ilości N / ha w postaci czystego składnika polegające na zwiększeniu dopuszczalnej normy do 240 kg N/ha, w Niemczech objęto całą powierzchnię Niemiec obszarem OSN. Opracowany program postępowania w sprawie OSN wymaga uwzględnienia wniosków samorządu rolniczego.

W kwestiach dotyczących szkód wyrządzanych przez zwierzynę objętą ochroną gatunkową dyskusja głownie dotyczyła nadmiernej populacji bobrów. W wyniku dyskusji wspólnie przyjęto następujące konkluzje.

Ustanowienie bobra zwierzęciem łownym nie przyniesie zamierzonych efektów, ponieważ, wykluczy możliwość wypłaty odszkodowania za sporządzone szkody przez Skarb Państwa. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Zaleski zaproponował następujące rozwiązania:
  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska właściwa miejscowo będzie posiadać możliwość wydania miejscowego aktu prawa w formie zarządzenia zezwalającego na okresowy odstrzał, niszczenie żeremi i siedlisk bobrów bez specjalnych zezwoleń na ten cel.
  • Ministerstwo Środowiska zaproponowało uruchomienie w ramach programu rolno środowiskowego PROW w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 możliwości dofinansowania do terenów, gdzie występują siedliska bobrów.
  • Ustanowienie bobrów zwierzyną okresowo pozyskiwaną, jak w przypadku chronionych winniczków. Proponowane rozwiązanie określi okresy oraz sposoby pozyskiwania bobrów oraz wskaże na możliwe do gospodarczego wykorzystania ich tusz uwzględniając walory użytkowe, ma to na celu zainteresowanie rynku właściwościami, jakie posiada mięso i możliwościami, jakie daje skóra bobrów.

Kolejną część spotkania poświęcono coraz liczniejszym szkodom, jakie na polach uprawnych wyrządzają żurawie. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Zaleski zwrócił się z wnioskiem, aby monitorować i zgłaszać szkody wyrządzane przez żurawie, ponadto resort środowiska rozważy włączenie w wykaz dopuszczonych metod płoszenia dodatkowych sposobów. Ponadto wskazał na możliwość ubiegania się o zezwolenia na płoszenie w okresie 3 lat.

W dyskusji dotyczącej GMO Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zaznaczył, że konsumenci opowiadający się za zakazem uprawy roślin genetycznie modyfikowanych w Polsce często nieświadomie dokonują zakupu produktów tańszych posiadających w składzie GMO. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i wymaga zastosowania na produktach bardziej czytelnych informacji na ten temat. Ponadto Prezes KRIR wskazał na pilną potrzebę rozpoczęcia badań nad wpływem GMO na organizm i otoczenie człowieka oraz stworzenie programu hodowlanego zachowawczego polskich odmian roślin uprawnych w sposób uniemożliwiający światowym korporacjom dyktat cen materiału siewnego i braku w przyszłości alternatywy w tym zakresie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com