16 maja br. w Warszawie odbyło się V Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych IV kadencji. Wśród najważniejszych punktów statutowych obrad samorządu rolniczego znalazło się zatwierdzenie sprawozdania finansowego z działalności KRIR za 2011 rok, a także udzielenie Zarządowi KRIR absolutorium za 2011 rok. Obie stosowne uchwały zatwierdzone zostały w drodze głosowań, w trakcie których obecni Członkowie KRIR jednogłośnie wyrazili poparcie dla dotychczasowych działań Zarządu KRIR.
Posiedzenie KRIR tradycyjnie już było również okazją do dyskusji z zaproszonymi gośćmi, wśród których znalazł się m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Zastępca Prezesa ARR Lucjan Zwolak, Zastępca Prezesa ARiMR Jarosław Wojtowicz, Zastępca Dyrektora Zespołu Gospodarowania Zasobem ANR (sekcja dzierżawy) Anna Zając-Plezia, p.o. Zastępcy Dyrektora Zespołu Gospodarowania Zasobem ANR (sekcja sprzedaży) Tomasz Pawelec oraz Naczelny Lekarz KRUS Jan Kopczyk.
Dyskusja merytoryczna z przedstawicielami samorządu rolniczego dotyczyła w szczególności modulacji płatności bezpośrednich oraz obowiązującej od grudnia 2011 r. znowelizowanej ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Podczas Posiedzenia KRIR przyjęto stanowisko wobec aktualnej sytuacji w rolnictwie. Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się w nim m.in. zwiększenia puli środków finansowych dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych. Wyrażona zgoda Ministerstwa Finansów na przesunięcie w sumie 32,9 mln zł na dopłaty do kredytów preferencyjnych na rok 2012 jest niewystarczająca.
|
|
Samorząd rolniczy wyraził ponadto w swoim stanowisku zdecydowany sprzeciw wobec zwiększania obszarów OSN z 1,8 do 17,8% powierzchni Polski (obszary szczególnie narażone na zanieczyszczenia azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych), szczególnie na terenach typowo rolniczych. KRIR domaga się podjęcia przez Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wszelkich możliwych kroków, aby ograniczyć tereny OSN w Polsce oraz wymogi stawiane wobec rolników na tych terenach.