ue1.jpg23 maja br. przedstawiciele polskiego samorządu rolniczego oraz związków rolniczych przyjechali do Brukseli, aby wręczyć petycję o równe dopłaty oraz równe traktowanie wszystkich rolników w Europie po 2013 roku. W swojej petycji, pod którą podpisali się rolnicy z całej Polski, wyrazili przekonanie, że okres przejściowy od roku 2002 do 2013, a więc jedenaście lat, jest okresem wystarczająco długim, tym bardziej, że jednolity rynek doprowadził do zrównania cen na środki produkcji i produkty rolne. Jednocześnie podkreślili, że nie do zaakceptowania jest obecna sytuacja dochodowa oraz bardzo niski poziom życia.
 
 
 
 
Polscy rolnicy, podobnie jak rolnicy z całej Unii Europejskiej, uzyskują dochody na poziomie 50-60% dochodów innych grup zawodowych. W ramach tych dochodów, połowę stanowią dopłaty z Unii Europejskiej. Rolnicy chcą za swoją pracę otrzymywać godziwą zapłatę, a nie jałmużnę. Na dodatek  praca ich nie jest w pełni wynagradzana i żyją na bardzo niskim poziomie, co jest przyczyną wyludniania się wsi. Co więcej, coraz mniej młodych rolników chce podejmować pracę w rolnictwie.
 
Także w ramach negocjacji prowadzonych na szczeblu WTO często pozwala się na daleko idące ustępstwa kosztem interesów rolników europejskich. Zarówno  rolnicy europejscy jak i  rolnicy polscy wywiązują się ze swoich zobowiązań w stosunku do społeczeństwa, zapewniają żywność, o wysokich standardach i dobrej jakości, która pokrywa zapotrzebowanie naszego społeczeństwa.
 
Bezpieczeństwo żywności, które osiągnięte zostało dzięki Wspólnej Polityce Rolnej, jest ogromnym dobrodziejstwem w Europie. Rośnie zapotrzebowanie w świecie na żywność. Zdaniem rolników trzeba zaprzestać ograniczania produkcji rolnej, czego przykładem była błędna reforma cukru. Musimy wejść na drogę rozwoju. Dlatego,  jeśli chodzi o kwestie finansowe po 2013 roku, powinny być zabezpieczone odpowiednie środki, aby poprawić dochody rolników i podnieść ich poziom życia, tak, by móc wynagrodzić rolników za szereg dóbr publicznych, które wytwarzają, a nikt im za to nie płaci. Rolnicy zażądali odpowiedniego budżetu UE na Wspólną Politykę Rolną dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i godziwego wynagrodzenia rolników za ich ciężką pracę, którą wykonują przez wszystkie dni tygodnia oraz sprawiedliwej WPR, która zapewni równe dopłaty i pozwoli na podniesienie poziomu dopłat oraz na wyrównanie ich na szczeblu europejskim.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com