ambasada_szwecji_logo.jpgW związku z wyemitowanym w szwedzkiej telewizji publicznej SVT filmem dokumentalnym „Nasze zaświnione morze” twórców Folke Ryden i Urlika Bjoerksten, Zarząd KRIR, swoim wystąpieniem z dnia 20 maja br. do Ambasadora Szwecji, wyraził głęboki sprzeciw wobec  zawartych w programie oskarżeń, jakoby rolnicy w Polsce nielegalnie wylewali odchody zwierzęce z ferm trzody chlewnej oraz wniósł o sprostowanie powyższych informacji.
 
 
 
 
Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej, polscy rolnicy ponieśli bardzo duże koszty adaptacji w związku z wymaganiami wspólnotowymi odnośnie produkcji zwierzęcej czy to roślinnej. Wypaczone pokazywanie sytuacji sprzed lat, jakie miało miejsce we wspomnianym na wstępie filmie dokumentalnym, jest niesprawiedliwe i godzi w honor polskich rolników.  

Sugerowanie, że tego typu sytuacje w Polsce nie są odosobnione, a w kraju powstaje coraz więcej dużych ferm, w których na dużą skalę przemysłową, bez żadnych kontroli, hodowane są zwierzęta, jest nie do pomyślenia.

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej z 2003 roku zasadniczo zmieniła sposób wsparcia rolnictwa w Unii Europejskiej. Wprowadzono tzw. Płatność Jednolitą (SPS) oraz SAPS, które to modele zastąpiły większość dotychczasowych płatności bezpośrednich, specyficznych dla poszczególnych rodzajów produkcji rolnej. Płatność jednolita oddzielona od struktury i wielkości produkcji daje rolnikowi wolny wybór w produkowaniu tego, czego potrzebuje rynek, jednocześnie zapewniając mu niezbędny poziom dochodów. Otrzymanie płatności nie jest już zatem związane z prowadzeniem określonej produkcji, ale zostało uzależnione od spełnienia przez rolników szeregu wymagań dotyczących:
1. Utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w Dobrej Kulturze Rolnej zgodnie z ochroną środowiska określonych w załączniku III do rozporządzenia Rady (WE) nr 73/20091 (normy), które obowiązują w Polsce od 2005 r.
2. Podstawowych wymogów z zakresu zarządzania określonych w załączniku II do rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 (wymogi), które wdrażane są stopniowo:
  • od 1 stycznia 2009 roku obowiązują wymogi z obszaru A (identyfikacja i rejestracja zwierząt, zagadnienia ochrony środowiska naturalnego),
  • od 1 stycznia 2011 roku obowiązują wymogi z obszaru B (zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt, zgłaszanie niektórych chorób, zdrowotność roślin),
  • w 2013 roku zostaną wdrożone wymogi z obszaru C (dobrostan zwierząt).
W związku z powyższym, Zarząd KRIR stanowczo zaprotestował przeciwko oskarżaniu polskich rolników o zanieczyszczanie środowiska przez podawanie tych nieprawdziwych informacji, które niszczą ich dobre imię.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com