W odpowiedzi na propozycje wyrażone we wnioskach VI Walnego Zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej dotyczące ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF, w dniu 17 stycznia 2017 r. resort rolnictwa przekazał informacje, że aktualnie na terenie pięciu granicznych województw (warmińsko- mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego) prowadzony jest odstrzał sanitarny dzików zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików (Dz. U. poz. 229). Na dzień 2 stycznia 2017 r. w ramach umów zawartych na podstawie ww. rozporządzenia odstrzelono 8052 sztuk dzików.
Równocześnie na wyżej wymienionym obszarze oraz na pozostałym obszarze Polski prowadzona jest planowa gospodarka łowiecka, zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2015, poz. 2168 z późn. zm.).
Jednocześnie MRiRW zauważyło, że pełna kontrola realizacji gospodarki łowieckiej możliwa będzie po zakończeniu obecnego łowieckiego roku gospodarczego tj. po 31 marca 2017 r.
Odnosząc się do kwestii polowań grupowych z udziałem wojska wyjaśniono, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz. 711 z późn. zm.) na obszarach objętym ograniczeniami oraz obszarze zagrożenia obowiązuje zakaz prowadzenia polowań zbiorowych na zwierzęta łowne, z wyłączeniem niepowodujących nadmiernego przemieszczania się dzików:
- polowań zbiorowych bez udziału psów,
- polowań zbiorowych bez naganki lub z naganką ograniczoną do nie więcej niż sześciu naganiaczy.
Przekazano informacje, że kwestia prowadzenia polowań na dziki była również jednym z tematów Konferencji, która odbyta się w dniu 28 października 2016 r . w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W konkluzjach z ww. konferencji wskazano, że „masywne polowania w obszarach zainfekowanych ASF oraz w obszarach sąsiedzkich są przeciwskuteczne, gdyż powodują większe przemieszczanie się dzików i nie stanowią najbardziej efektywnego sposobu na ograniczanie rozprzestrzeniania się ASF".
Odnosząc się do propozycji przeprowadzenia dezynfekcji drogą lotniczą, resort zauważył, że takie działanie nie znajduje uzasadnienia merytorycznego. Jednocześnie podkreślono, że w obszarach objętych restrykcjami, wszystkie odstrzelone dziki i ich części są dostarczane do odpowiednich punktów i poddawane są badaniu. W przypadku dzików padłych, są pobierane próbki do badań, padły dzik lub jego resztki są unieszkodliwiane, a teren znalezienia dzika jest poddawany dezynfekcji.