trzodaW odpowiedzi na pismo Zarządu KRIR, przy którym przekazana została opinia do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Zarząd KRIR występował przeciwko nakładaniu kosztów finansowych na właścicieli zwierząt), resort rolnictwa przekazał następujące wyjaśnienia.

W dniu 22 lipca 2014 r. zostało podpisane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny. Rozpoczęto także procedurę zmierzającą do ogłoszenia ww. aktu prawnego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

W przedmiotowym rozporządzeniu w odniesieniu do świń poddawanych ubojowi w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny, w gospodarstwie położonym na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części II ust. 2 załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/1781"UE z dnia 27 marca 2014 r. dotyczącej środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich (Dz. Urz. UE L 95 z 29.03.2014, str. 47) wprowadzono obowiązkowe badanie przedubojowe świń oraz wskazano sposób przeprowadzenia tego badania.

Przyjęte w rozporządzeniu rozwiązania wynikają z konieczności uwzględnienia uwag Komisji Europejskiej do opracowanego przez Głównego Lekarza Weterynarii dokumentu „Polski plan środków podjętych w celu zwalczenia afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na obszarach objętym ograniczeniami i ochronnym opracowanym na podstawie art. 16 dyrektywy Rady 2002/60/WE" zatwierdzonego decyzją wykonawczą Komisji 2014/442/UE z dnia 7 lipca 2014 r. zatwierdzającą plany zwalczania afrykańskiego pomoru świń u zdziczałych świń na niektórych obszarach Litwy i Polski (Dz. Urz. UE L 200 z 9.7.2014, str. 21).

Ponadto zarówno na obszarze, o którym mowa w części 1, jak i 1 ust. 2 załącznika do ww. decyzji wykonawczej Komisji 2014/178/UE wprowadzono obowiązek pobierania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku ASF, z tym że:

a) na obszarze, o którym mowa w części II ust. 2 załącznika do ww. decyzji wykonawczej Komisji 2014/178/UE próbki do badań laboratoryjnych pobierane są w każdym przypadku,

b) na obszarze, o którym mowa w części I ust. 2 załącznika do ww. decyzji wykonawczej Komisji 2014/178/UE próbki badań laboratoryjnych maja być pobierane w przypadku zaistnienia podejrzenia wystąpienia ASF.

Przedmiotowe rozwiązania mają na celu zabezpieczenie terytorium Rzeczypospolitej Polski przed rozprzestrzenieniem się afrykańskiego pomoru świń wśród wrażliwych gatunków zwierząt.

Pobranie i badanie próbek do badań laboratoryjnych w kierunku ASF pokrywane będą z budżetu państwa. W 8 ust. 2 rozporządzenia wskazano, że tylko w przypadku badania poubojowego mięsa, badanie to wykonane jest na koszt posiadacza mięsa, co oznacza że pozostałe badania, tj. badanie przedubojowe i badanie laboratoryjne próbek w kierunku ASF wykonywane będą z urzędu, a więc koszty tych badań zostaną pokryte z budżetu państwa.

Należy zauważyć, że wykonywanie badania poubojowego jest już obecnie wykonywane na koszt posiadacza mięsa, tj. rolnika, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz. U. z 2010 r., Nr 207, poz. 1370 oraz z 2014 r., poz.356), tak więc przedmiotowe rozporządzenie nie wprowadza żadnych zmian w tym zakresie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com